ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 10:46

İzmir’in yeni fuar kompleksi yapılıyor

İzmirin yeni fuar kompleksi yapılıyor


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir ilçesindeki 337 bin metrekarelik alanda 400 milyon liraya kuracağı yeni fuar kompleksinin yapım çalışmalarına başladı. Sergi holleri, seminer salonları, otopark ve sosyal donatı alanlarıyla uluslararası standartta olacak komplekse kurulacak seyir kulesi, fuar katılımcı ve ziyaretçilerine farklı bir ortam sunacak. Anfitiyatro şeklinde hazırlanacak meydan ise fuarlar süresince çekim merkezi haline gelecek. İlk etapta 110 bin metrekare üzerinde yedi tane sergi holü yapılacak. Holler, tek ya da aynı anda birden fazla fuara hizmet verebilecek şekilde teras olarak tasarlanacak ve birbirlerine geçişleri bulunacak. Ayrıca 93 bin metrekarelik kapalı otopark yapılacak. 12 bin metrekarelik fuar sokağı, 865 metrekarelik seminer salonu yer alacak, 11 bin 300 metrekarelik alanda ise kafeterya, restoran ve idari binalar bulunacak.

Yeni fuar kompleksi projesinde, daha sonra gelebilecek talepleri karşılamak amacıyla ikinci etapta kullanılmak üzere 70 bin metrekarelik rezerv alanı oluşturuldu. Bunun haricinde 42 bin metrekarelik bir alan da otel ve kongre merkezi için ayrıldı. Yeni fuar alanının, 2014 yılının ilk yarısında hizmete girmesi planlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin 26 milyon lira kamulaştırma bedeli ödeyerek fuarcılık için hazırladığı 337 dönüm arazi üzerine kuracağı kompleksle şehirde 365 gün fuarcılık hedefleniyor. İzmir’in yeni fuar kompleksi, çağdaş mekanların yanısıra teknik ve sosyal altyapı donanımlarıyla büyük boyutlu ihtisas fuarlarının ihtiyaçlarını karşılayabilecek niteliklere sahip olacak. Şehiriçi ulaşım, konaklama ve hizmet alanlarına yakın konumuyla katılımcıların yanısıra İzmirliler de yeni fuar alanına kolayca ulaşabilecek. Kompleks, hem istihdam hem de turizm ve ticaret sektörlerine sağlayacağı katkılarla şehrin ekonomisine ciddi bir ivme kazandıracak. İzmir Fuar Merkezi’nin temel atma töreni bu ay içinde düzenlenecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER