ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Şubat 2013 Pazar 11:37

İzmir'in 9 farklı yerinde kentsel dönüşüm


İZMİR (CİHAN)- İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüme ilişkin çalışmalarını farklı bölgelerde sürdürüyor. Kadifekale Heyelan bölgesinde 1966 sağlıksız konutun sakinleri Uzundere’deki toplu konutlara taşındı. Yıkım için sadece 2 bina kaldı. Alanın 184 bin metrekarelik bölümü şimdiden ağaçlandırıldı.

Gürçeşme heyelan bölgesindeki 120 binadan 117’si yıkıldı. Yıkımlar en kısa sürede tamamlanarak alan yeşillendirilecek. Yeşildere deki sağlıksız 153 yapının 95’ini yıkıldı. Vatandaşların bir kısmı, noter huzurunda çekilen kurayla Uzundere’deki yeni konutlarına kavuştu.
Uzundere şehir dönüşüm bölgesinde mülkiyet durumu, bina ve ölçüm tespitleri ile hak sahiplerinin belirlenmesi tamamlandı. Değer tespiti, plan-proje ve yeni yapıları 3 boyutlu görselleştirme çalışmaları sürüyor. Halkı bilgilendirme toplantıları yapıldı. Şimdi de İletişim Merkezi açılıyor. Aynı şekilde Ballıkuyu da, 4354 yapıyı kapsayan 48 hektarlık Ballıkuyu projesi ile bölgede 5000 adet konut üretmeyi ve yerinde dönüşümü hedefleniyor. Proje alanının durum tespiti, veri tabanı ve hak sahipliğine esas belge toplanması için ihale süreci başlatıldı. Aktepe- Emrez de, 122 hektarlık alanda şehir dönüşüm projesi için hazırlıklar tamamlandı. Proje alanının durum tespiti, veri tabanı ve hak sahipliğine esas belge toplanması için ihale süreci başlatıldı. 6000 adet konut üretimi planlanan bölgede halkı bilgilendirmek için Kentli Merkezi açılıyor.

BAYRAKLI'DA ÇALIŞMALARA HAZİRAN'DA BAŞLANACAK

Bayraklı da, 60 hektarlık dönüşüm alanı ve çevresinde ulaşım ve jeolojik etüt çalışmaları tamamlandı. Şehir dönüşüm projesi için ihale yapılarak hazırlıklara başlandı. Bu çalışmalar Haziran 2013’te tamamlanacak. Vatandaşlarla anket yapıldı ve doğrudan bilgilendirmek amacıyla İletişim ve Tanıtım Merkezi açıldı. Veri toplanması, kıymet takdir raporlarının hazırlanması ve hak sahiplerinin tespit edilmesi işlemleri tamamlandı. Cennetçeşme de, 48 hektarlık bölgede jeolojik ve jeoteknik etütler tamamlandı. Zemin ve zemin üstü envanteri çıkarıldı. Öneri imar planı ve mimari projeler bitirildi. Projeye altlık oluşturmak ve vatandaş taleplerini değerlendirmek amacı ile anketler yapıldı. Bakanlar Kurulu kararıyla, riskli alana dahil edilen bu bölgedeki kentsel dönüşüm çalışmalarının yine Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilmesi yönünde Bakanlık ile görüşmeler sürüyor.
Örnekköy de 18 hektar büyüklüğündeki alana ilişkin ön fizibilite raporu hazırlandı. Jeolojik etüdü onay aşamasında. Zemin üstü envanteri için yapıların ölçüm ve tespitlerine başlandı.

Kentsel dönüşüm uygulamalarını İzmir geneline yaymayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, 1/25.000 ölçekli plan ile şehir bütününde 4 bin 700 hektarlık “sağlıklaştırma ve yenileme program alanı” belirledi. Belediye, İzmir’in dönüşümünde örnek gösterilecek uygulamalar için çalışmalarını yoğunlaştırırken, pek çok dönüşüm bölgesinde somut adımlar atıldı. İşte bölge bölge “dönüşüm raporu”:

-Kadifekale de yıkılan ev sayısı 1966. 184 bin metrekarelik bölüm ağaçlandırıldı.
-1.5 hektarlık Gürçeşme 120 binadan 117’si yıkıldı. Projenin toplam maliyetinin 20 milyon TL.
-Yeşildere’de, 2 hektar üzerinde yer alan 153 yapının 95’ini yıktı.
-Uzundere de, 32 hektarlık büyüklüğündeki alanda 497 yapı, 1293 bağımsız bölümü kapsayan ve 3000 adet yeni konut yapılması hedeflendi.
-Ballıkuyu da, 4 bin 354 yapıyı kapsayan 48 hektarlık Ballıkuyu projesi ile bölgede 5 bin adet konut üretmeyi planlandı.
-Gaziemir’in Aktepe ve Emrez bölgelerinde de 122 hektarlık alanda “kentsel dönüşüm” projesi uygulamak için çalışmalarını tamamladı. Tahsisi yapılan 130 metrekarelik alana kurulan 2 katlı merkezde tadilat çalışmaları tamamlandı. Bölgede 6000 adet konut üretilmesi planlanıyor.
-Bayraklı Cengizhan, Fuat Edip Baksı ve Alparslan mahallelerinin yer aldığı 60 hektar büyüklüğündeki alana şehir yenileme kapsamında 310 hektarlık bölgede de ulaşım ve jeolojik etüt çalışmalarını tamamladı.
-Cennetçeşme jeolojik ve Jeoteknik etüt çalışması tamamlanan 48 hektar büyüklüğündeki alanda zemin ve zeminüstü envanteri çıkarılarak veritabanları oluşturuldu. Belediye Meclisinin 13.12.2010 tarihli kararı ile belirlenen 47,6 hektar büyüklüğündeki Cennetçeşme Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı, Bakanlar Kurulu’nun kararı ile, Karabağlar İlçesindeki yaklaşık 540 hektar büyüklüğündeki bölge ile birlikte “riskli alan” olarak ilan edildi.
-Örnekköy Jeolojik etüdü onay aşamasında olan 18 hektar büyüklüğündeki alana ilişkin ön fizibilite raporu hazırlandı. Yaklaşık 540 yapının yerinde ölçümü tamamlanarak tutanak altına alındı.
-Bayındır Necati Uza-Hatay-Yenice (13 hektar) ile Torbalı Çaybaşı (5,7 hektar) şehirsel dönüşüm projelerinde uygulama yetkisi Bakanlar kurulu onayı sonrası ilgili ilçe belediyelerinin talebi ile kendilerine devredildi.
-Bakanlar Kurulu onayı bekleyen projeler
Ayrıca, Konak İlçesinde bulunan ve arazi tespit çalışmaları tamamlanan, 7 hektar büyüklüğündeki “Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” ile Menemen ilçesinde, 8 hektarlık alan ve 515 yapıyı kapsayan "Ahıhıdır Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi" için Bakanlar Kurulu’ndan onay bekleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER