ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 08:40

İzmir'i kana bulayacaklardı

İzmiri kana bulayacaklardı

Tutuklanan 17 DHKP-C'lilere ait dernekte çıkan şifre kadar bu keşif görüntüleri de şaşırttı.


İzmir'in de aralarında bulunduğu 7 ilde, terör örgütü DHKP-C'ye yönelik düzenlenen operasyonda tutuklanan 17 kişi arasında yer alan zanlıların, Amerikan Kültür Derneği yakınlarında keşif yaptıklarını belirten görüntüleri ortaya çıktı.

Türkiye'nin çeşitli illerinde bir süredir eylemler düzenleyen terör örgütü DHKP-C'ye yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü Terör Daire Başkanlığı'nın koordinesinde başlatılan çalışmada İstanbul ve Ankara'nın da aralarında bulunduğu illerde eş zamanlı baskınlarda 17 kişi gözaltına alındı. Üst düzey kamu görevlileri ile polis ve askerlere yönelik suikast hazırlığında oldukları öne sürülen 17 zanlı, sevkedildikleri adliyede tutuklandı. Operasyon sırasında arama yapılan Özgürlükler Derneği'nde, duvara asılı yağlı boya portrenin bulunduğu tablonun arkasına gizlenmiş flaş bellek ele geçirildi. Terör ekiplerinin, çabaları sonrasında flaş bellekteki dosyanın çözülen şifresinin 'Yunanistan' çıkması şaşkınlık yarattı.

YUNANİSTAN'DA 'ABLA' VAR!

Örgütün yeni lideri 'Abla' kod adlı Zerrin Sarı'nın Yunanistan'da eğitim görmüş 14 intihar eylemcisi daha var.

DHKP-C'nin bir ve iki numaralı ismi Lavrion'da: Örgütte 'Abla' adı verilen Zerrin Sarı ve Hüseyin Fevzi Tekin. Örgüt Yunanistan'da silahlı eğitim de gördüğü de tespit edildi. Bu kamplar Kinesa ve Orapo-Dileysi'de bulunuyor. Kinesa daha çok beden eğitiminin verildiği bir alan. Etrafından koşu parkuru bulunuyor. 4 oda ve bir salondan oluşuyor. Orapo - Dileysi Kampı'nda ise silah ve bomba eğitimi veriliyor. Sahile 200 metre uzaklıktaki kamp alanında 3 katlı bina bulunuyor. Silahlar ise kamptaki erik ağacının altına gömülerek saklanıyor. Buradaki eğitimleri Hüseyin Fevzi Tekin veriyor. Tekin, Türkiye'ye kaçak giriş organizasyonunun da tepesinde. 

KEŞİF YAPMIŞLAR

Bu arada tutuklanan zanlıların özellikle İzmir'deki ABD ve yabancı ülkelerin temsilcilikleri ile polis karakollarına yönelik saldırı hazırlığı yaptıkları ileri sürüldü. Zanlıların bu saldırılar için Amerikan Kültür Derneği yakınlarında keşif yaptıkları sırada polisin takibi sırasında çekilen görüntüler ortaya çıktı. Zanlıların, derneğin açılış kapanış saatleri, insanların yoğun olarak gidip geldikleri zamanları tespit edip saldırı planladıkları öne sürüldü.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER