ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 23:15

İzmir'deki ''gizli bilgi ve belge bulundurma'' soruşturması


Dışişleri Bakanlığı, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ''gizli bilgi ve belge bulundurma'' soruşturmasıyla ilgili, herhangi bir Dışişleri Bakanlığı mensubu hakkında, sanık veya mağdur olarak bir inceleme yapıldığına ilişkin, bakanlığa intikal etmiş resmi bir bilgi bulunmadığını açıkladı.
     Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan bir soruşturmayla ilgili olarak bir basın organında bugün yayımlanan yazıda, savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, Dışişleri Bakanlığı'nın bazı mensuplarının da isimlerinin geçtiği belirtilmekte, konuyla ilgili mahkeme tarafından bilgi talebinde bulunulduğu halde, Dışişleri Bakanlığı'nın bu talebi cevaplandırmadığı kaydedilmektedir. Gerçeğe aykırı bilgiler içeren bu yazı, bakanlığımızca üzüntüyle karşılanmıştır" ifadeleri yer aldı.
     Açıklamada, yazıda sözü edilen soruşturma kapsamında herhangi bir Dışişleri Bakanlığı mensubu hakkında sanık veya mağdur olarak bir inceleme yapıldığına ilişkin olarak, bakanlığa intikal etmiş resmi bir bilgi bulunmadığı kaydedildi.
     Açıklamada ayrıca, "Bir süre önce soruşturma kapsamındaki bazı belgeler hakkında bakanlığımızdan yazılı bilgi talep edilmiş, bu talep üzerine soruşturma konusu belgelerin niteliği hakkında başsavcılığa yazılı cevap verilmiştir. Cevabi yazımızın alındığı, başsavcılık tarafından da teyit edilmiştir" bilgisine yer verildi.
     Devam etmekte olan bir hukuki süreçle ilgili olarak, Dışişleri Bakanlığı'na iletilen bir bilgi talebinin karşılanmaması gibi bir durumun sözkonusu olmadığının vurgulandığı açıklamada, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunun altı çizilirken, "Herkesin bu temel ilkeye saygı göstermesini beklemek en tabii hakkımızdır" ifadeleri kullanıldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER