ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL4°C
Hafif Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Eylül 2013 Salı 15:20

İzmir'deki Gezi Parkı odaklı eylemlerle ilgili dava


İzmir'de, Gezi Parkı odaklı gösterilerle ilgili düzenlenen operasyonlar sonrası açılan ve bugün görülmeye başlanan üç davanın ilkinde, iki sanık mahkede ifade verdi.
İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahla katılarak ihtara rağmen dağılmama", "Görevi yaptırmamak için direnme", "Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte terör örgütü adına suç işlemek" iddialarıyla 17'şer yıla kadar hapis cezası istenen tutuklu sanık Akgün I., tutuksuz sanık Deniz D. ve avukatları katıldı.
İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş'ın da müdafi olarak yer aldığı duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP İzmir milletvekilleri Musa Çam, Erdal Aksünger, Hülya Güven, Mustafa Moroğlu, CHP İl Başkanı Ali Engin, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve sanık yakınları izledi.
Duruşma salonuna giriş çıkışlar sırasında mahkeme salonundaki görevli polislerle avukatlar ve sanık yakınları arasında gerginlikler yaşandı. Mahkeme Başkanı İsmail Şahin, duruşma salonunun kapısının kilitlenmesini istedi.
Savunması sorulan tutuklu sanık Akgün I, Gezi Parkı eylemlerine örgütün ya da kişinin çağrısıyla değil özgür iradesiyle katıldığını, eylemler sırasında hiçbir şekilde şiddet içerikli davranışta bulunmadığını, bu yöndeki iddiaları kabul etmediğini, sol görüşlü yayınları takip ettiğini söyledi.
Sanık Deniz D. ise, eylemlere kendi iradesiyle katıldığını, suç teşkil edecek davranışının bulunmadığını, polisin "dağılmaları" yönünde çağrısının olmadığını ve polise karşı durmadığını belirtti. Deniz D, olaylara katıldığı yönünde fotoğraflarda gösterilen kişinin kendisi olmadığını ifade ederek, suçlamaları reddetti.
Duruşmada söz alan İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, eylemlerin demokratik hak olduğunu, İzmir Barosu ve sivil toplum kuruluşlarının da tepkilerini gösterdiklerini, göstericilerin polisin gazla müdahalede maruz kaldığını ve palalı, eli sopalı kişiler tarafından kovaladığını, bu durumda ellerine şişe almasının yadırganmaması gerektiğini savundu.
Polisin alanlardan çekildiğinde olayların durulduğunu ifade ederek , olaylardan polisi sorumlu tutan Pektaş, davaya da Terörle Mücadele Kanunu 10. maddesiyle görevli mahkemenin değil asliye ceza mahkemesinin bakması gerektiğini söyleyerek, görevsizlik kararı verilmesini ve tutuklu sanığın tahliyesini istedi.
Mahkeme heyeti, sanık Deniz D'nin iddiaları doğrultusunda fotoğrafların Adli Tıp Kurumu'nda incelenmesine, görevsizlik kararının reddine ve sanık Akgün I'nın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.
Kararın açıklanmasının ardından mahkeme salonunda bulunan sanıkların yakınları slogan attı.
-Adliye önünde basın açıklaması
Duruşma öncesinde İzmir Adalet Sarayı önünde toplanan "Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi" adlı grup slogan atarak basın açıklaması yaptı.
Basın açıklamasına CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve bazı milletvekilleri de katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER