ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 11:05

İzmir’deki EXPO heyeti Efes turu yaptı


Paris'te 27 Kasım 2013'te yapılacak EXPO 2020 oylaması öncesinde İzmir’e gelen Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) heyeti, programlarının ikinci gününde Selçuk ilçesindeki Efes antik kentini gezdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşlik ettiği heyet, Celsus Kütüphanesi’nin önünde aile fotoğrafı çektirdi. Tarihî kütüphanedeki mini tiyatro gösterisi de beğeniyle seyredildi. Heyet, ardından antik tiyatroda Doğuş Çocuk Orkestrası’nın konserini dinledi. İki günlük programın gala yemeği de Efes’te verildi. Agorada düzenlenen gecenin sunuculuğu, açılış sempozyumunda olduğu gibi Defne Samyeli yaptı.

Programda konuşan Başkan Kocaoğlu, İzmir’in zenginliklerini tanıtmaya çalıştıklarını belirterek, “İzmir’in hem bugünkü yüzünü hem de geçmişini gördünüz. Umuyorum bu kısa seyahatinizden memnun kalmışsınızdır. Memleketimiz İzmir adına güzel duygularla İzmir’den ayrılırsınız. Umuyorum her İzmir’e gelen gibi siz de İzmir tiryakisi olursunuz ve tekrar tekrar kentimize gelirsiniz. Bu güzel coğrafyayı taçlandırmak, daha geliştirmek ve barışı güçlendirmek için adaylığımızda umarım bizi desteklersiniz.” dedi.

Efes'i tarihteki önemli kent yapan ışıkların, şimdi başka bir liman şehri İzmir’de yandığını vurgulayan Vali Mustafa Toprak ise, “Yarınlar adına insanların dünyasını aydınlatabilmek için birarada bulunuyoruz. Daha iyi bir dünya için, sağlık için buradayız. Sağlık temasıyla düzenlenecek EXPO’yu sadece İzmir için değil, tüm dünya için istiyoruz. Tüm dünyanın buna ihtiyacı olduğunu ve İzmir’in de buna çözümler sunacağını savunuyoruz. Bu bir veda değil, kasımda Paris’te tekrar buluşacağız. 2020 yılında tekrar sizleri İzmir’de görmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Programın sonunda, Dolapdere Big Gang bir konser verdi. Grubun çaldığı hareketli parçalara, heyetle birlikte Toprak ve Kocaoğlu da dansla ederek eşlik etti. Misafir heyetin coşkulu dansı, renkli görüntüler oluşturdu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER