ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 15:19

İzmir’deki çöp bertaraf tesisi tartışması alevleniyor

İzmirdeki çöp bertaraf tesisi tartışması alevleniyor


CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin de şehrin kamuoyunu günlerdir meşgul eden çöp bertaraf tesisi tartışmasına katıldı. AK Parti Milletvekili İlknur Denizli ile Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun sert tartışma yaşadığı konuya değinen Engin, “İzmir’de hiçbir ilçe çöplük olmayacak.” dedi.

Engin, CHP İl Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte belediyelerinin 10 yıllık çalışmalarını değerlendirdi. AK Parti iktidarının İzmir’de havlu attığını iddia ederek, “Son zamanlarda çöp tesisleriyle ilgili spekülasyon oluşturmaya çalışıyorlar. Ortalığı karıştırmak için çaba harcıyorlar ama İzmir’in sorgulama yeteneği güçlü ve bu zamana kadar İzmir için neler yapıldığını ve neler yapılacağını görebiliyor.” şeklinde konuştu. Çöp tesisiyle ilgili konularda ortaya atılan iddialara hem parti içinden hem de dışından bazı çevrelerin sessiz kalarak olur verdiğini ve bunun kendilerini üzdüğünü söyleyen İl Başkanı Engin, “İzmir, modern bir çöp tesisine kavuşmalı. Artık, 'çöplük olacak' kavramı doğru değil. Hiçbir ilçe çöplük olmayacak, enerji ve geri dönüşüm tesisi olarak düzenlenecek modern alanlara kavuşacak. Harmandalı ve Karşıyaka halkını, Harmandalı’ndaki çöp görüntülerini yayarak kimsenin korkutmaya hakkı yok. Parti içinden, parti dışından bu işi gölgelendirmeye çalışanlar var. AK Parti milletvekilleri çok çevreciyse karayollarına baksın, Ağaçlı Yol'a baksın, yeşil alanın nasıl yok edildiğine baksın.” dedi.

AK Parti’nin İzmir’e yaptığı kamu yatırımları oranının yüzde 6 olduğunu, günümüzde ise bunun yüzde 3’e gerilediğini ileri süren Ali Engin, CHP’li belediyelerinse geçmiş 30-40 yıla değer bir yatırım yaptıklarını savundu: “AK Parti’nin en büyük yatırımı Şakran Cezaevi’dir. ‘İzmir-İstanbul Otoyolu ve İzmir-Ankara Hızlı Tren Hattı yapılıyor.’ diyorlar. Bu yollar İzmir’e özel yapılıyormuş gibi yansıtılıyor. Oysa o yollar yapılana kadar hizmet giden iller de var. Üstelik bu yatırımlar, özel sektör eliyle yapılıyor. İzmir’e hiçbir yatırım, AK Parti tarafından yapılmıyor.” diye konuştu.

CHP’li belediyelerin vatandaşa hizmet odaklı çalıştığını söyleyen İl Başkanı Engin, şunları kaydetti: “Raylı sistemlerde büyük gelişme var. Daha konforlu bir ulaşım için Büyükşehir Belediyesi çok büyük fedakârlık yaptı. Evka-3 hattı devreye alındı. Hatay metrosunun yarısı bitti. Karşıyaka-Hatay metrosunda kredi sorunu kalmadı. Tramvay hattı ihaleye çıktı. Körfez için 15 adet gemi alınıyor. Karaburun, Foça gibi uzak ilçelere denizyoluyla ulaşım olacak. Bu konularla ilgili anlaşmalar imzalandı. Yeni alan olarak düzenlenen fuar, Avrupa’nın en büyük fuarı olacak. Bu fuar için 400 milyon lira para aktarılıyor. Yeni fuarı, seçime kadar yetiştirmeyi planlıyoruz. Eski fuar alanında ise kongreler olacak. İzmir’in iki ana girişinde, Menemen-Çiğli ve Gaziemir- Karabağlar girişinde karayolu, demiryolu girişi yoktu, bu girişler yapıldı. Alt ve üst geçitler yapıldı, yürüyen merdiven ve asansör kullanıldı. Bu önemli bir şey, bunları görmemek için kör olmak lazım.”
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER