ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 12:30

İzmir’de tarım ve gıda zirvesi yapılacak

İzmirde tarım ve gıda zirvesi yapılacak


AK Parti Milletvekili İlknur Denizli’nin öncülüğünde tarım ve gıda temsilcilerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’le yaptıkları toplantıdan, İzmir tarımı için yapılacakların geniş bir katılımla ele alınacağı “İzmir Tarım ve Gıda Zirvesi” kararı çıktı.

Bakan Eker ve bürokratları, İzmirli tarım ve gıda sektörü temsilcileriyle biraraya geldi. Toplantıda görüş alışverişinde bulunuldu, tarım sektörünü doğrudan ilgilendiren somut sonuçlar alındı. Buluşmayı organize eden Milletvekili Denizli, yaptığı açıklamada, “Benim adıma son derece olumlu bir toplantı oldu. Sadece konuşup derdimizi, önerilerimizi aktarmadık, somut sonuçlar da aldık. İzmir tarım temsilcilerinin kimi talepleri hemen hayata geçirildi. Sayın Bakan, İzmir tarımını büyütmek ve geliştirmek için yapılacaklar konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirttiler. Bu amaçla daha geniş bir tarım zirvesinin İzmir’de yapılacağının müjdesini verdiler.” şeklinde konuştu.

'İZMİR, TÜRK TARIMI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ'

Söz konusu toplantıda konuşan Bakan Eker ise, “Tarım açısından her türlü olumlu koşulların var olduğu iklimi, çiftçisinin birikimi ve gelişmiş tarımıyla İzmir özel bir ilgiyi hak ediyor. Milletvekilimiz İlknur Denizli ve İzmirli temsilcileri dinledikten sonra İzmir’de bir tarım zirvesinin çok faydalı olacağına inandım.” dedi. Öneri ve talepleri dinledikten sonra çalışmaları hakkında bilgi veren Eker, AK Parti hükümetlerinin tarım destekleri konusunda cumhuriyet tarihinin en kapsamlı uygulamalarını hayata geçirdiğini söyledi: “İzmirli çiftçimizin, yanında olduğumuzu bilmesini isterim. Tarım ve gıdada yeni adımlar atıyoruz, hem ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak hem de çiftçilerimizin gelirlerini arttıracağız.”

Tarım sektörü adına toplantıda görüşlerini belirten Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eksiyörük, kooperatifçiliğin çiftçi için öneminden bahsetti: “Süt hayvancılığının gelişmesi, süt ve süt ürünleri sanayisinin gelişmesiyle birlikte ele alınmalı. Süt üretimimiz hızla artıyor ancak kooperatif usulüyle süt toplanmadığı, çok sayıda tüccar topladığı için maliyet artıyor. Bunu önlemek için devlet, kooperatifleri desteklemeli.” İzmir’de örgütlü yapının eksikleri bulunduğunu ancak desteklerin olumlu olduğunu belirten Eskiyörük, “KDV oranında kooperatifler için indirim yapılmalı ve örgütlü yapılar güçlendirilmeli. Kooperatifler desteklenirse onlar da çiftçiyi destekler.” diye konuştu.

İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Çelikkaleli ise destek uygulamalarıyla ilgili önerilerini aktardı. Enerji maliyetlerinin kendilerini zorladığını kaydeden Çelikkaleli, “Kooperatiflere sağlanan imkanların bize de verilmesi gerekiyor. Teknolojimizi geliştirmek için yapacağımız yatırımları teşvik uygulamaları geliştirilmeli.” dedi.

İzmir Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer de, “Islah projeleri geliştirilmeli. Kıl keçisinde kredi verilmesine ihtiyacımız var. Soğuk zincir süt toplamamız sebebiyle maliyetimiz, sıcak toplayanlara göre yüksek. Rekabetin eşit koşullarda olabilmesi için soğuk zincir konusunda standart getirilmeli.” şeklinde taleplerini iletti.

Süs bitkileri ve çiçekçilik adına görüşlerini aktaran Ali Osman Öymen ve Selahattin Altun, sektörün önünün çok açık olduğunu, imkan sağlanması halinde ithalat azalacağı gibi büyük bir ihracat potansiyeline sahip olduklarını belirterek, bakanlıkta kendileriyle ilgili bir birim kurulmasını talep etti. Süs bitkileri ve çiçek üreticileri de enerji maliyetlerinin kendileri için çok büyük sıkıntı olduğunu söyledi.

Enerji maliyetlerinin azaltılması adına jeotermal enerjiyi tarım sektörünün hizmetine sunacaklarını belirten Milletvekili İlknur Denizli ise şunları kaydetti: “Seferihisar başta olmak üzere jeotermal enerjiyi tarım sektörünün hizmetine sunacağız. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Tahsislerin yapılmasıyla birlikte bölgede jeotermal seracılık yeni bir ivme kazanacak. Böylece Sevgililer ve Anneler günü gibi talebin arttığı dönemlerde çiçek ithal etmek zorunda kalmayacağız.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER