ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2014 Pazar 08:23

İzmir'de sahte rapor çetesi operasyonu

İzmirde sahte rapor çetesi operasyonu

İzmir'de devlet hastanelerinden sahte Özürlü Sağlık Kurulu raporu aldığı iddiasıyla 9 kişi gözaltına alındı.


İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, devlet hastanelerinden "sahte Özürlü Sağlık Kurulu raporları alındığı" ihbarları üzerine çalışma başlattı.

M.T. önderliğindeki suç örgütünün, rahatsızlığı olmayan ya da rahatsızlığı olan ancak bu durumu özürlü raporu almasına yeterli olmayan kişilere para karşılığında Özürlü Sağlık Kurulu raporu almalarında yardımcı olduğunun tespit edildi. Bunun üzerine M.T. ile bağlantılı ve organize hareket ettiği belirlenen N.B, H.K, Ş.P, V.E.K, S.Ç, N.A, A.E. ve S.A. gözaltına alındı.

Şüphelilerin 2013 ve 2014'de 24 kişiye sahte belgeler düzenlemek suretiyle para karşılığında rapor aldıkları iddia edildi.

Para karşılığında Özürlü Sağlık Kurulu raporlarını alan kişilerin de bu raporlarla vergi indiriminden yararlanmak için vergi dairelerine, bedava ulaşımdan yararlanmak için ESHOT Genel Müdürlüğüne, emekli maaşı bağlatmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna, özürlü maaşı ile evde bakım parası almak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile kaymakamlıklara müracaat ederek haksız kazanç sağladıkları ve bu şekilde kurumların zarara uğratıldığı belirlendi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden M.T. tutuklandı. Diğer şüpheliler ise serbest bırakıldı.

Benzer şekilde sahte Özürlü Sağlık Kurulu raporu aldığı tespit edilen 40'a yakın kişiyle ilgili soruşturmanın devam ettiği bildirildi. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER