ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2014 Perşembe 15:28

İzmir'de öğretim görevlisi kadının öldürülmesi


İzmir'de, boşandığı öğretim görevlisi eşi Serpil Erfındık'ı bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan kişinin ailesi, 1,5 yaşındaki torunlarının velayetini almak üzere mahkemeye başvurdu.
6 ay önce boşandığı V.A tarafından Buca'daki evinde bıçaklanarak öldürüldüğü iddia edilen Serpil Erfındık'ın oğlunun velayetinin, cinayet zanlısı eski kocasının ailesi tarafından alınmak istendiği öğrenildi.
Avukat Ayşegül Altınbaş, kadın cinayetlerinde velayeti askıya alınan çocukların durumuna ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu ve benzeri olaylarda anne ölmüş, baba da her ne kadar hakkında kesin hüküm olmamakla birlikte ağır cezalık suç işlemişse medeni haklarını kullanma ehliyetinden mahrum kalmayacağını belirtti.
Bu durumda çocuğun velayetinin doğal olarak babaya verilmesinin söz konusu olmadığını ancak hem cinayet olayının mağduru anne tarafının hem de olayın faili olduğu iddia edilen baba tarafının, çocuğun velayetini isteyebileceğini dile getiren Altınbaş, şunları kaydetti:
"Elbette iki taraf da velayet isteyebilir. Bu konuda kesin bir kural yok. Sonuçta hakim kanalıyla velayet el değiştirecek. Hakim yargılamayı yapacak ve çocuğun menfaatine hangisi uygunsa ona verilecek. Taraflar velayet isteyebilir, burada esas olan çocuğun menfaatidir. Bu da hakim tarafından takdir edilecek. Sadece şu söylenebilir, böyle durumlarda velayet hakkı eğer talep ediyorsa öncelikle anneanneye geçiyor. Eğer isterse böyle bir bakış açısı var. Onun istememesi durumunda, eğer koşullar da uygunsa baba tarafına da verilebilir."
- "İlla taraflardan birine verilecek diye bir şey yok"
Avukat Altınbaş, bununla birlikte taraflardan sadece birinin velayet talebinde bulunması halinde "velayetin o tarafa verilecek" diye bir kuralın olmadığına işaret ederek, "Burada hakim tamamen bağımsız yargılama yapar. Çocuğun kişisel gelişimi, ahlaki gelişimi ve diğer gelişiminin nerede sağlıklı olacağına inanırsa ona verir. Eğer isteyen taraflar, uygun değilse vermez bile. O zaman, devlet velayeti altında çocuğun gerekli her türlü bakımı sağlanır" dedi.
Buca ilçesinde 16 Aralık 2013 tarihinde öğretim görevlisi Serpi Erfındık, boşandığı eşi V.A. tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER