ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 15:35

İzmir'de kayıp avukat


 İzmir'in Torbalı ilçesinde 2 yıldır haber alınamayan avukat Mümtaz Baytekin'in kaybolmasıyla ilgili davaya devam edildi.
     İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden duruşmaya müebbet hapis cezasıyla yargılanan tutuklu sanıklar C.Y. ve eşi E.Y. ile kayıp avukatın kardeşleri Yıldırım ve Ergin Baytekin ile tarafların avukatları katıldı. Tutuksuz sanık D.A. ise duruşmada yer almadı.
     Heyet değişikliği nedeniyle eski zabıtların okunduğu duruşmada, psikiyatri uzmanı Nuray Yıldırım, tutuksuz sanık D.A'nın 2009 yılından beri hastası olduğunu, cezaevinden çıktıktan sonra da tedavisine devam ettiğini, bu süreçte ciddi depresyon, ''yargılamada yetersizlik, telkine yatkınlık, inisiyatif eksikliği'' gibi bulgular gözlemlediğini ve ''iki uçlu duygu durum bozukluğu'' teşhisi koyarak, tedavisini değiştirdiğini anlattı.
     D.A. ile görüşmesinde tutuklanmasının sebebini bilmediği şeklindeki beyanlarının samimi olduğunu düşündüğünü ifade eden Yıldırım, sanığın bir büroda çalışmaya başladığını, burada bir erkekle tanıştığını ve evleneceklerini anlattığını söyledi.
     Duruşmada tanık olarak dinlenen kayıp avukatın iş yeri komşusu Ceyhun Girgin ise Baytekin'i, en son Trabzon-Galatasaray derbisinin olduğu 6 Kasım 2010'da gördüğünü, o tarihten sonra bir daha hiç görmediğini bildirdi.
     Kayıp avukatın kardeşi Yıldırım Baytekin de ağabeyinin cenazesinin bulunmasını ve suçluların cezalandırılmasını talep etti.
     Müdahil avukatları, sanıklardan birinin henüz yakalanamadığını, tutuklu sanıkların kaçma şüphesi bulunduğunu, bu nedenle de tutukluluk halinin devamını talep etti.
     Tutuklu sanık E.Y ise tahliyesini talep etti.
     Tutuklu sanık C.Y de 2 yıldır D.A'nın verdiği ifade nedeniyle tutuklu olduğunu, D.A. serbestken kendisinin tutuklu olmasının haksızlık olduğunu ileri sürerek, suça karışmadığını ve tutuklanma sebebini bilmediğini, suçlamaları kabul etmediğini belirterek, tahliyesini ve beraatini talep etti.
     Sanık avukatları da müvekkillerinin taleplerini yineledi.
     Mahkeme heyeti, hakkında yakalama emri bulunan firari sanık E.Y'nin ''kırmızı bültenle'' aranmasına devam edilmesine, duruşmaya gelmeyen tanık Dilek Bozkurt'un zorla getirilme emri çıkarılmasına, tutuklu sanıkların kaçma şüphesi nedeniyle tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.
    
     -Olay-
    
     Torbalı'da yaşayan avukat Mümtaz Baytekin'in 6 Kasım 2010'da kaybolmasıyla ilgili soruşturmayı sürdüren polis, avukatın cep telefonunun son olarak Uşak'tan sinyal verdiğini belirlemiş ve daha önce yanında sekreter olarak çalışan, evlendikten sonra Uşak'a yerleşen C.Y. (21), kocası E.Y, (40) ile E.Y'nin annesi A.Y, babası M.Y. ve ağabeyinin sevgilisi D.A'yı gözaltına almıştı.
     Soruşturma aşamasında, Mümtaz Baytekin'in eski sekreteri C.Y. ile kocası E.Y. ve D.A. tutuklanmış, D.A daha sonra tahliye edilmişti.
     E.Y'nin annesi A.Y. ve babası M.Y. ise savcılık sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.
     Tüm aramalara rağmen Mümtaz Baytekin'in izine bugüne kadar rastlanmazken, Baytekin'in 35 TMV 76 plakalı otomobili, Buca'da bir apartmanın otoparkında terk edilmiş halde bulunmuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER