ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 20:53

İzmir'de "kaçak otomobil" operasyonu


İzmir'de düzenlenen operasyon sonucu, yurt dışında ölen kişilerin otomobillerini sahte belgelerle miras gibi gösterip "vergiden muaf" şekilde ithal etmeye çalıştıkları iddiasıyla 19 kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu, 5 lüks araca el konuldu.

Edinilen bilgiye göre, bir ihbarı değerlendiren İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, sahte belgelerle yurt dışında yakın zamanda ölen kişiler üzerinden miras kalmış gibi gösterilerek Türkiye'ye vergisiz otomobil soktuğu iddia edilen kişileri takibe aldı.

Gümrüklerden giriş yapan 5 lüks aracın kullanma ruhsatları ve araç mülkiyet belgelerini inceleyen ekipler, muayene ve satın alınma tarihlerinde tahribat yapıldığını tespit etti.

Bu yolla İzmir'e getirilen toplam değeri 1 milyon 300 bin lira olan 5 lüks araç ele geçirilirken, 19 kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

- Miras yoluyla vergiden muaf göstermek istemişler

Otomobillerin belgelerinin kriminal incelemesini yapan ekipler, bilgisayar ortamında belgelerde tahrifat yapıldığını, sonradan eklenen yazılarda lüks otomobillerin miras yolu ile vergiden muaf olarak ithal edilmek istendiği anlaşıldı.
Söz konusu araçları miras yolu ile vergiden muaf olarak Türkiye'ye sokan şüphelilerin, yakın zamanda yurt dışında vefat eden ve Türkiye'de varisleri bulunan kişileri araştırdığı belirlendi. Bulunan kişilerin varislerine bin 500 avro teklifte bulunarak şahısların üzerine, kendilerine ait olmayan araçları sahte evraklarla araç satış işlemlerinin gerçekleştirildiği belirtildi.

19 şüpheli hakkında Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve Türk Ceza Kanunu uyarınca Savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER