ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 14:32

İzmir’de il başkanlarından ‘hoşgörü’ çağrısı

İzmirde il başkanlarından hoşgörü çağrısı


AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, Kurban Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Ali Engin’i makamında ziyaret etti. Her 2 başkan da yaklaşan yerel seçimler öncesi ‘siyasette hoşgörü’ çağrısında bulundu

    Partiler arası bayramlaşma geleneğini İzmir’de 2 yıl önce AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay başlatmıştı. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda da Ali Engin, AK Parti’yi ziyaret etmişti. Bu geleneği başlatmasından dolayı AK Parti İl Başkanı Akay’a teşekkür eden CHP İl Başkanı Engin, “Önümüzde yerel seçimler var. Halkımızın vereceği her türlü karara saygı duyuyoruz. Demokrasi partilerin odak noktasıdır. Birbirimizi yıpratmadan karalamadan siyaset yaparak demokrasinin gelişmesini sağlamalıyız. Her partinin hassas olduğu konular var. Bu hassasiyetler sadece bize oy verenlerle sınırlı değil, kentte yaşayan tüm insanları kapsıyor. Her partinin de sosyal tabanında da bu hassasiyetlerin olduğunu düşünüyorum. Öncelikle laik ve demokratik devletin bekası için bütün partilerin bu ortak noktada buluştuğuna inanıyorum. Temennim şudur ki; Bayram öncesi tüm partiler, tüm siyasetçiler kutuplaştırıcı söylemlerden kaçınsın.” dedi.

    CHP’nin ev sahipliğinden duyduğu mutluluğu dile getiren Akay ise bu ziyaretleri 2 yıl öncesinden başlattıklarını hatırlatarak, “Sayın başkanım geçen bayramda bizi ziyaret etti. Bizde bu bayram ziyaret ettik ve bu ziyaretten çok memnunum. İzmir demokratik yapısıyla özgür duruşuyla farklı bir kent. Bu kentte siyaset yapmak çok güzel. Benim de temennim bayramdaki hoşgörünün önümüzdeki yerel seçimlerde de devam etmesi. Siyasi rekabetten kazananın İzmir olacağı bir seçim diliyorum. Ortak çalışma içinde İzmir’i marka kent yapmak hepimizin görevidir. Seçim sandıkta başlar, sandıkta biter. Dostluk ise baki kalır.” dedi.

    Bayramlaşma sonrası demokratikleşme paketi hakkında görüşü sorulan Ali Engin, “Demokratikleşme çabası iyi bir adım. Ama demokratik yollarla seçilen milletvekilleri hapisteyken demokratikleşmeden bahsedilemez” diye yanıt verdi. Ömer Cihat Akay ise CHP’ye katılan AK Partililer için, “Siyasette girdiler, çıktılar oluyor. Bize de çok sayıda katılım oldu. Ancak biz tören yapmadık. Bizden ayrılan arkadaşların yolu açık olsun” şeklinde konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER