ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 12:00

İzmir'de göçmen kaçakçılığı operasyonu


 İzmir'de düzenlenen 12 ayrı operasyonla yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmaya hazırlandıkları iddia edilen yabancı uyruklu 143 kişi ile organizatör oldukları ileri sürülen 14 şahıs yakalandı.
Alınan bilgiye göre, ihbar doğrultusunda çalışma başlatan İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bazı kişileri takibe aldı. Mart ayında operasyonlara başlayan ekipler, farklı zamanlarda yaptıkları 12 baskında, aralarında örgüt elebaşı olduğu iddia edilen Suriye uyruklu I.H. (29) ile organizasyonda görev aldıkları belirtilen 14 kişiyi gözaltına aldı. Deniz yolu ile Yunanistan'a götürüleceği öğrenilen 143 yabancı uyruklu kişinin ise işlemlerinin ardından sınır dışı edildiği belirtildi.
Operasyonlarda ayrıca, 3 adet bot ele geçirildi.
Emniyette işlemleri tamamlanan I.H, D.D, Ö.G, M.H, H.R, K.H, Y.A, M.Ü, S.A, İ.G, G.D, B.G, İ.K ve F.B "örgütlü olarak göçmen kaçakçılığı yapmak" suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.
- Kaçaklar evinde sakladığı iddiası -
Göçmen kaçakçılığı örgütünün elebaşısı olduğu iddia edilen Suriye uyruklu I.H'nin 8 yıl önce geldiği, kuyumculuk yaptığı ve Çiğli'de bir evi bulunduğu öğrenildi. Türk vatandaşlı olmak için başvuru yaptığı belirtilen I.H'nin, "göçmen kaçakçılığı"ndan sabıkalı olduğu gerekçesiyle bu talebinin reddedildiği bildirildi. I.H'nin Aydın ve Didim'de de evlerinin olduğu ve buralarda kısa süreliğine konaklamaları karşılığında göçmenlerden bin 500 dolar aldığı ileri sürüldü.
Baskınlarda ele geçirilen görüntülerde, Yunan adalarına doğru yol alan bottaki deliğin önce göçmenler tarafından parmakla kapatıldığı daha sonra mazotu biten botun elle yüzdürülmeye çalışıldığı ifade edildi.
Göçmen kaçakçılığı ile mücadeleyi sıklaştıran ekiplerin Konak ilçesi Basmane bölgesinde bulunan 26 ayrı otele düzenlediği baskınlarda ise kaçak göçmene rastlamadığı kaydedildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER