ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2013 Cuma 11:43

İzmir'de dolandırıcılık operasyonu


İzmir'de sahte belgelerle lüks otomobil kiralayıp, bunları yine sahte belgelerle internet üzerinden sattıkları iddia edilen şebekeye yönelik operasyon gerçekleştiren polis 8 kişiyi gözaltına aldı.
Edinilen bilgiye göre, İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kiralama süresin sonunda geri teslim edilmeyen lüks otomobillerin "sahte belgelerle kiralandığı" şikayeti üzerine çalışma başlattı.
Bazı zanlıları tespit eden polis, sürdürdüğü teknik ve fiziki takipte bir şebekenin İzmir, Ankara, İstanbul, Bursa ve Mersin'de araç kiralama ofislerinden yüksek modelli otomobilleri sahte kimlik kullanarak kiraladıkları, daha sonra yine sahte belgelerle internet üzerinden ilanla sattıklarını belirledi.
Şebeke üyelerine yönelik operasyon başlatan ve belirlenen adreslere eş zamanlı baskın yapan polis, şebekenin elebaşı olduğu iddia edilen F.T'nin de aralarında yer aldığı 8 kişiyi gözaltına aldı. Zanlılarla birlikte sahte belgelerle otomobil satışından elde edildiği bildirilen 25 bin lira para, 5 sahte kimlik, çok sayıda trafik sigortası ve otomobillere ait evraklar ele geçirildi.
Polisin takibine yakalanmamak için başkalarının üzerine kayıtlı cep telefonlarıyla işleri yürüttükleri ileri sürülen şüphelilerin, dikkati çekme ve "varlıklı" imajı vermek amacıyla da dolandırıcılıkta kullandıkları sahte kimliklerle lüks otellerde konakladıkları ileri sürüldü.
Şebeke üyelerinin 12 lüks otomobili sahte kimlikle kiraladıkları ve sahte belge düzenleyerek sattıkları, 500 bin liraya yakın haksız kazanç sağladıkları iddia edildi.
Gözaltındaki 8 kişi, emniyetteki işlemlerinin ardından İzmir Adliyesi'ne sevk edildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER