ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 11:47

İzmir'de 'Cami, Kadın ve Aile' paneli düzenlendi

İzmirde Cami, Kadın ve Aile paneli düzenlendi


Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İlahiyat Fakültesi'nde, Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle "Cami, Kadın ve Aile" konulu bir panel düzenlendi. Panele MÜSİAD İzmir Şubesi, İzmir İl Müftülüğü, DEÜ İlahiyat Fakültesi ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) İslâmi İlimler Fakültesi katkı sağladı.

Açılışta konuşan MÜSİAD Şube Başkanı Abdurrahman Çabuk, “Camilerimiz, hem yapı hem de işlev olarak dinimizin bütün esaslarını ve mesajlarını temsil eden kurum olma niteliğine sahiptir. Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi başta olmak üzere bütün camilerimiz medeniyetin merkezi, ilim ve irfanın beşiği olmanın yanında fakir ve kimsesizin meskeni ve müminlerin uhuvvet membaı olmuştur. Bünyesinde gönülleri cem eden camiler şehirlerin ruhu, mahalle ve sokakların kalbidir. Camilerimizin işlevi, tamamen ve kanunen Diyanet İşleri Başkanlığı'nın uhdesindeki bir görevdir. Özellikle son yıllarda Sayın Başkan'dan cami görevlisine kadar bütün Diyanet teşkilatının, milletimizin beklentileri istikametinde memnuniyet verici çalışmalarını takdirle izlemekteyiz.” dedi. Anadolu’nun her şehrine, Selçuklu eseri "ulu camiler" ve Osmanlı eseri "selâtin camileri"nin, bugün dahi mimari ve sanat şaheseri olarak ruh verdiğini belirten Çabuk, "Ancak özellikle son 60 yılda sanayileşmeyle büyük şehirlere yoğun göç, şehirlerimizin sosyal ve kültürel yapısını altüst etmiştir. Bu bozulma, fiziki yapılaşmayı da derinden etkilemiştir. Bu süreçte yapılan camilerimizin önemli bir çoğunluğu, bilindiği gibi cami yaptırma dernekleri tarafından yapılmakta ve onarılmaktadır. Özellikle büyük şehirlerimizde projesiz, kontrolsüz, estetikten yoksun çok sayıda cami yapılmıştır. Bu camilerimiz, işlevini yerine getirmekle birlikte kent kimliğine ve siluetine olumlu katkı sağlamamaktadır. Birçoğunda kadınlar için bölümler yapılmış olsa da giriş çıkışları, tuvalet ve abdest alma mekanlarında kadınlar hiç dikkate alınmamışlardır.” diye konuştu.

İzmir İl Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu'nun oturum başkanlığını yaptığı panele İKÇÜ İslâmi İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saffet Köse, DEÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Nevzat Âşık ve Doç. Dr. Muammer Erbaş ile Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz konuşmacı olarak katıldı. Panelistler "Aile Zihniyetindeki Dönüşüm", "Hz. Peygamber Döneminde Cami ve Kadın", "Günümüzde Kadınlar ve Cami Eğitimi", "Hz. Peygamber'in Aile Hayatından Örnekler" konularında konuştu. Program, 2013 yılı içinde cami yaptıran hayırseverlere ve bazı hizmetleriyle ön plana çıkan din görevlilerine plaket ve hediye takdimiyle son buldu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER