ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 14:08

İzmir merkezli sahte kredi kartı operasyonu


İzmir merkezli 4 ilde turistlerin kredi kartı bilgilerini iş yerlerine koydukları cihazlarla kopyalayıp dolandırıcılık yaptığı iddia edilen şebekeye yönelik operasyonda 17 kişi gözaltına alındı.
Rus ve Alman turistlerin Türkiye'de dolandırıldıklarına ilişkin şikayetler üzerine İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesince çalışma başlatıldı.
Bu kapsamda turistlerin alışverişlerde kullandığı kredi kartı bilgilerini iş yerlerine yerleştirilen cihazla kopyalayıp sahte kredi kartı oluşturan ve kart sahiplerinin hesabından para çektiği tespit edilen kişiler takip edildi.
Kredi kartlarının kopyalandığı iş yerlerdeki kamera kayıtlarını da inceleyen ekipler, kimliğini belirlediği şüphelilerin benzer suçlardan halen İzmir'de cezaevinde bulunan B.Ö ve E.Ş'nin elebaşı olduğu çetenin üyesi olduğunu tespit etti.
Bunun üzerine İzmir merkezli Antalya, İstanbul ve Niğde'de yapılan eş zamanlı operasyonda 1'i kadın 17 kişi gözaltına alındı. Interpol aracılığıyla yapılan yazışma sonrasında şebeke ile bağlantılı olduğu ileri sürülen 7 Türk vatandaşı da Tayland'da yakalandı.
- 1 milyon liralık haksız kazanç
Aynı suçtan sabıkası bulunan zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda başkalarına ait kredi kartları, bilgisayarlar, hafıza kartları, kredi kartı kopyalama cihazları ve sahte kredi kartları ele geçirildi.
Emniyetteki işlemleri tamamlanan zanlılar, sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi.
Bu arada şüphelilerin tespit edilen 16 ayrı dolandırıcılık olayında 2 bin 503 kişinin kartını kopyalayarak, 1 milyon lira civarında haksız kazanç elde ettiği belirtildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER