ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 11:30

İzmir Körfezi gemilerine 5,5 ay sonra kavuşuyor

İzmir Körfezi gemilerine 5,5 ay sonra kavuşuyor


İzmir Körfezi, 5,5 ay sonra son teknolojiyle üretilmiş hızlı ve konforlu gemilerden ilkine kavuşuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deniz ulaşımının geliştirilmesi amacıyla yürüttüğü proje kapsamında üretilen 15 adet gemiden ilkinin gövde imalatı tamamlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, denizcilik sektörünün temsilcileri ve İzmirli basın mensuplarıyla birlikte Yalova’ya giderek, Özata Tersaneleri’nde incelemelerde bulundu. Özata Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ataseven, gövde imalatı tamamlanan ilk ve yeni başlanan ikinci yolcu gemilerini inceleyen İzmir heyetine, görevli teknik personelle bilgi verdi ve üretim aşamalarını anlattı.

Başkan Kocaoğlu, tersanede düzenlenen tanıtımda, hem 4 milyon İzmirli ve şehre gelen misafirlere süratli ve konforlu ulaşım hizmeti sağlayacak olmaktan hem de Türkiye gemi sanayisini bir üst aşamaya yükseltecek bir yatırıma imza atmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Projenin sadece 15 geminin alınmasından ibaret olmadığını vurgulayan Kocaoğlu, “Özata Gemicilik’in mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde çalışarak üreteceği gemilerimizin, körfeze bir an önce renk katmasını diliyorum. Başta emekleriyle bu gemileri yapan işçi kardeşlerimize, teknik personele, Özata şirketinin yönetimine ve emeği geçen Büyükşehir Belediyesi bürokratlarına sonsuz teşekkür ediyorum.” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Ataseven ise havacılık ve uzay teknolojisinde kullanılan karbon kompozit malzemeyle yapılan dünyadaki en büyük yolcu gemilerinin İzmir için üretildiğini söyledi. Ataseven, Büyükşehir Belediyesi’nin bu yatırımının dünya denizcilik sektörünün de gözünü Yalova’ya çevirmesini sağladığını vurguladı. Haziran 2012’de sözleşme imzalandıktan sonra belediyeyle koordineli olarak projelendirme çalışmalarına başladıklarının anlatan Ataseven, şöyle devam etti: “İzmir’e yakışan güzellikte, konforda ve beklenen teknik kapasiteye sahip çevreci gemiler yapmak için ortaklaşa çalışmalar yürütmeye başladık. Yola çıktığımız hedefte, çalışmalarımızın sonucunda İzmir halkının da büyük memnuniyetini sağlayacağına emin olduğum, modern çizgilere sahip güzel bir gemi dizayn ettik. Ürettiğimiz model, Polonya’da katamaran tekneler konusunda uzman bir laboratuvarda yapılan testlerden başarıyla geçti. Bir yandan dizaynımızı hazırlayıp geliştirirken diğer yandan tersanemizin altyapısını karbon kompozit üretimi için uygun hale getirmek için 9 milyon dolarlık yatırım yaptık.”

‘GEMİLERİ ZAMANINDA TESLİM EDECEĞİZ’

Ataseven, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin karbon kompozit katamaran gemilerin alımı hakkında vermiş olduğu kararın Türk denizciliği adına tarihî önem taşıdığını söyledi. “Bu karar, Türk denizciliğinin yeni bir segmentte dünyaya hizmet verebilmesi adına en önemli ve isabetli kararlardan biridir. Bu kararın açmış olduğu yol, bize bir misyon yükledi.” diyen Özdemir Ataseven, gemilerin dizayn ve üretim kontrolünün, dünyada tecrübesiyle öne çıkan Norveç Loydu DNV tarafından yapıldığını aktardı. Projenin başında hazırlamış oldukları termin planına göre ilerlediklerini ve herhangi bir gecikme yaşanmadan gemileri İzmir halkının hizmetine sunacaklarını bildirdi.

Ataseven, İzmir için üretilen gemilerin dünya çapında ilgi uyandırdığını da belirterek şunları kaydetti: “Geçen ay katıldığımız, Norveç’te gerçekleşen dünyanın en büyük denizcilik fuarında en çok ilgi çeken ürünü,n inşa etmekte olduğumuz katamaran gemiler olduğunu birebir yaşayarak gözlemledik. Bu yolu bize açan başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanım olmak üzere projeye emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım.”


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER