ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Şubat 2014 Pazar 13:04

İzmir Doğal Yaşam Parkı'na yeni üye


İzmir Doğal Yaşam Parkı'nda geçtiğimiz ay dünyaya gelen yavru puma ilk kez gün ışığıyla tanıştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, dişi puma Şila'nın geçtiğimiz ay dünyaya getirdiği yavru, son 13 yılda İzmir'de kedi türleri arasındaki ilk doğum olarak da kayıtlara geçti.

Parkın 2008 yılında hizmete girmesinin ardından hızla üreyerek çoğalmaya başlayan ender türler arasına pumalar da katıldı. Geçtiğimiz ay dünyaya gelen ancak bu süre içinde annesi Şila'nın yanından hiç ayrılmayan ve barınak dışına dahi çıkmayan erkek puma yavrusu, ilk kez gün ışığıyla buluştu. Sağlık kontrolü için annesinin yanından alınan yavru pumanın, sağlıklı olduğunu belirtildi.

Yeni yavrunun da katılımıyla İzmir Doğal Yaşam Parkı'ndaki pumaların sayısı 7'ye ulaştı. Doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için tüm teknik personel ve bakıcıların çabalarıyla gerekli koşullar oluşturuldu. Annenin 2 hafta boyunca barınakta rahatsız edilmeden sessiz bir ortamda kalması sağlandı. Birkaç saniyelik gözlemler dışında anne puma sürekli yalnız bırakıldı. Sonunda sevimli yavru doğal ortamına uygun bir şekilde dünyaya geldi.

Açıklamada ifadelerine yer verilen İzmir Doğal Yaşam Parkı Müdürü Şahin Afşin, 2001 yılından bu yana parkta, kedi türlerinde üreme olmadığını dile getirerek, "Asya filleri ve diğer birçok türde olduğu gibi pumalarda da ilk kez doğum gerçekleşti. Yavrumuz şu anda 40 günlük ve çok sağlıklı. Doğumundan bugüne kadar sadece bakıcı ve teknik personel yavruyu görebildi. Annenin yavruyu sağlıklı bir ortamda büyütebilmesi için yanından ayırmamak gerekiyordu. Sanıyorum 2-3 ay sonra İzmirliler yavru pumayı açık alanda özgürce hareket ederken görebilecekler" dedi.
Amerika kıtasında Kanada'dan Arjantin'e kadar uzanan bir coğrafyada yaşamlarını sürdüren pumalar, kediler arasında "atlama şampiyonu" olarak biliniyor. Uzmanlara göre yetişkin bir puma, 100 metreyi 4,7 saniyede koşabilir ve bir noktadan 20 metre aşağıya kendilerini incitmeden atlayabilir.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER