ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 10:08

İzmir Doğal Yaşam Parkı'na Mekke’den ödül

İzmir Doğal Yaşam Parkına Mekkeden ödül


İzmir Doğal Yaşam Parkı, 54 ülkeden 141 şehrin üye olduğu İslâm Başşehirleri ve Şehirleri Teşkilatı (OICC) tarafından “Belediye Hizmetleri, Peyzaj ve Çevre” dalında ödüllendirildi. Barındırdığı tür çeşitliliği ve yeşil dokusuyla sadece yurtiçinde değil, uluslararası alanda da ilgi çekmeye devam eden Doğal Yaşam Parkı, İslâm Konferansı Örgütü (İKÖ)'nün proje yarışmasında ödüllendirildi. İKÖ’ye bağlı kurulan OICC, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Doğal Yaşam Parkı’nı birinciliğe lâyık gördü. Ödül, 1–3 Eylül 2013 arasında Mekke’de düzenlenecek OICC 13. Genel Konferansı açılış oturumunda verilecek.

DÖRT KATEGORİDE ÖDÜL DAĞITILIYOR

İKÖ, üç yılda bir düzenlenen OICC Genel Konferansı kapsamında çeşitli dallarda ödüller veriyor. “Mimari”, “Şehir ve Bölge Planlaması”, “Çevre Düzenlemesi ve Çevre Koruma” ile “Belediye Projeleri ve Hizmetleri” olmak üzere dört kategoride belediyelerin başarılı projelerini ödüllendiren OICC, yerel yönetimlerin sürdürülebilir şehir kalkınmasıyla İslâmi şehirlerin kimlik ve miraslarının korunması konularında katkı sağlamasını amaçlıyor.

OICC

OICC, kâr amacı gütmeyen uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olarak, 1980 yılında İKÖ'ye bağlı olarak kuruldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, OICC’ye 11 Şubat 2008 tarihinde üye oldu. Faal üyeleri arasında Asya, Avrupa, Afrika ve Güney Amerika kıtalarındaki 54 İslâm ülkesinden 141 başşehir ve şehir bulunuyor. Ayrıca teşkilatın amaç ve faaliyetleriyle ilişkili olarak, İKÖ üyesi olmayan ülkelerden gözlemci ve iş ortağı üyeler mevcut. Politika veya politik faaliyetlerle herhangi bir ilişkisi bulunmayan OICC, çalışmalarını insan yerleşiminin sürdürülebilir kalkınması ekseninde yürütüyor. Teşkilatın amaçları arasında üyeleri arasındaki iletişimi pekiştirerek yardımlaşma ve işbirliğini arttırmak, İslam başşehirleri ve şehirlerinin mirasları ve kimliklerini korumak, üyelerinin sosyal, kültür, çevre ve şehir şartlarının desteklenmesi amacıyla büyüme ve refah sağlayacak sistemleri ve planları geliştirmek için çaba göstermek yer alıyor.

İZMİR DOĞAL YAŞAM PARKI

425 bin metrekare alan üzerinde kurulu İzmir Doğal Yaşam Parkı, 120’den fazla türde bin 200’ü aşkın hayvana, doğal ortamlarında evsahipliği yapıyor. Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği (EAZA) üyesi olan Doğal Yaşam Parkı’nın şu ana kadarki ziyaretçi sayısı 3 milyonu aştı.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER