ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 14:27

İzmir Büyükşehir'den Bakan Eroğlu'na cevap


 İzmir Büyükşehir Belediyesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ortaya atılan, “Gördes suyunun arıtması, Büyükşehir Belediyesi tarafından geciktirildi.” iddiasına ve, “yavuz hırsız” benzetmesine tepki gösterdi.

Bu konuda belediyeden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “Belediyemiz, Gördes Barajı’ndan İzmir’e tahsis edilen yıllık 58 milyon metreküp suyun süratle şebekeye aktarılması konusunda başından beri titiz bir çalışma yürütmektedir. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu’nun talimatıyla henüz baraj inşaatı sürerken DSİ ile görüşmelere başlanmıştır. Gördes suyunun Belkahve’ye taşınmasıyla ilgili çalışmaları bizzat yürüten Sayın Başkan, bölgede helikopter turu yaptıktan sonra DSİ’nin inşa edeceği isale hattı ile Sarıkız kuyularını birleştirecek bin 620 metrelik ek hat oluşturularak, suyun buradan taşınabileceğini tespit etmiştir. Devamında DSİ yetkilileri ile Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’na şu teklif iletilmiştir: ‘Sarıkız kuyularının arazisinde biz İZSU olarak 58 milyon metreküp suyu arıtacak temiz su arıtmasını inşa edelim. DSİ de 35,5 kilometrelik isale hattını yapsın. İZSU, bin 620 metrelik isale hattını yaparak suyu arıtsın ve mevcut olan Sarıkız-Çullu-Yahşelli ve Cumhuriyet Depo güzergâhı üzerinden kente taşısın. Böylece kente vakit kaybetmeden su vermiş oluruz.’ Yapılan görüşmelerde, bu konuda mutabık kalınmıştır. Böylece 114 kilometrelik ana isale hattının sadece Sarıkız su kuyularına kadar olan 35,5 kilometrelik bölümünün tamamlanması kararı alınarak, baraj suyunun İzmir’e gelişi hızlandırılmıştır. İnşaatına Mayıs 2008’de başlanan bu hattan gelecek suyu arıtmak için İZSU, Sarıkız su havzasında Sarıkız İçme Suyu Arıtma Tesisi’ni kurarak Gördes suyunun çok daha kısa bir sürede kente getirilmesini sağlamıştır.”

'BİZ SÖZLERİMİZİ YERİNE GETİRDİK'

İZSU’nun, 22 Aralık 2009 tarihinde ihaleye çıkarak, 16,5 milyon liralık yatırımla Manisa'nın Nuriye beldesinde Sarıkız İçme Suyu Arıtma Tesisi’ni kurduğunun ve 25 Mayıs 2011 tarihinde işletmeye aldığının altı çizilen açıklamada şu ifadelere de yer verildi: “Belediyemiz, boru hattıyla birlikte 20 milyon liralık yatırım yaparak, Gördes suyunun Manisa üzerindeki boru hattı aracılığı ile Çiğli’deki Cumhuriyet Deposu'na ulaşmasını sağlamıştır. Bu su, iki yıldır Sarıkız İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde arıtılıp kente verilmektedir. Gördes suyunun İzmir’in diğer bölgelerine ulaştırılması amacıyla yapılacak Kavaklıdere İçme Suyu Arıtma Tesisi yapım ihalesine ise DSİ’nin projede sık sık revizyon istemesi nedeniyle ancak önümüzdeki ay çıkılabilecektir. Kaldı ki DSİ, Kavaklıdere’de arıtılacak suyu Bornova ve Buca’ya aktaracak iletim hattının henüz projesini bile tamamlamamıştır. Hal böyleyken Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada kullanılan, ‘Sayın Kocaoğlu, yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali, mesuliyeti kurumumuza atıyor. Sayın Başkan’ın sözleri, tamamen politik ve art niyetlidir.’ ifadelerini kabul etmemiz mümkün değildir. İzmir Büyükşehir Belediyesi, verdiği sözleri yerine getirmiştir.”

'GECİKME BİZDEN KAYNAKLANMADI'

Kavaklıdere İçme Suyu Arıtma Tesisi uygulama projelerinin İZSU tarafından 2011 yılı sonunda tamamlandığını ancak kontrolluğu üstlenen DSİ’nin, onaylı projelerde bile revizyona giderek çalışmaları geciktirdiğini söylenen açıklamada şunlar kaydedildi: “2012 yılının 6. ve 8. aylarında bile projede revizyonlar yapıldı, hattâ arıtma tesisi revize şev stabilite analiz raporu, ancak 2012 yılı sonunda onaylandı. Tüm bu değişiklikler, işin ihale edilmesini geciktirdi. Tamamıyla DSİ kaynaklı bu gecikme için belediyemizin suçlanması, kabul edilebilir bir durum değildir. 2013 yılı başında nihai halini alan projelerin ihale çalışmalarına süratle başlayan İZSU Genel Müdürlüğü, yaklaşık bin paftalık tüm projeleri gözden geçirip teknik şartnameler ve yaklaşık maliyetleri hesaplayarak, hisan ayında yapım ihalesine çıkacaktır.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER