ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 16:09

İzmir Bayraklı'daki dönüşüm projesi açıklandı


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı Belediyesi tarafından belirlenen Cengizhan, Fuat Edip Baksı ve Alparslan mahallelerinin yer aldığı 60 hektarlık alana ilişkin yerinde şehir dönüşümü projesini tamamladı. Proje Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ve halkın katıldığı toplantıyla tanıtıldı. Havuz Düğün Salonu’ndaki toplantıda Kocaoğlu, öncelikle dönüşümün yerinde ve adil olacağını söyledi. Şehir dönüşümünün aynı zamanda sosyal bir dönüşüm olduğunu, 100 yıl sonrasının şehirlerini hazırlarken imkanlardan her kesimin eşit yararlanmasını hedeflediklerini, dönüşümü aklı ve bilimi kullanarak yapacaklarını, oluşan rantı önce orada yaşayanların paylaşmasını istediklerini söyledi: “Bu saatten sonra evinizi satmayın. Dönüşümde para yerine gayrimenkul alın. Kazancın büyüğü, burada oturanlara.”

Başkan Kocaoğlu, Bayraklı ile yerinde dönüşümün ilk projesini sunduklarını belirterek, “Önümüzdeki haftadan itibaren bilgilendirme ve uzlaşma çalışmaları başlayacak. Biz kentsel dönüşümü Kadifekale’de gerçekleştirdik ama heyelan bölgesi olduğu için yerinde gerçekleştiremedik, oraya ağaç dikiyoruz. Şimdi Bayraklı’ya geliyoruz. İlk yerinde kentsel dönüşümü burada gerçekleştireceğiz. Kenti depremden kurtarmak ve yaşam standardımızı yükseltmek zorundayız. Zor ama güzel bir coğrafya. Yürüyen bantlarla yukarıya çıkacağız. Yeşil alanları dört misli artırdık ve yoğunluğu 0,50 emsal düşürdük.” dedi. Kocaoğlu, uygulamayı ise şöyle anlattı: “Belediye olarak size vereceğimiz daire, gayrimenkulünüzün değeridir. Gayrimenkulün değeri neyse, bu inşaatların maliyeti de neyse ihaleye çıkacağız, toplam maliyeti böleceğiz. Siz bu maliyet üzerinden mal sahibi olacaksınız, müteahhidin sattığı değer üzerinden değil, çünkü siz mal sahibisiniz. Bayraklı kent dönüşüm hesabı, herkesin ortak hesabı olacak.”

Başkan Karabağ da gecekondu bölgesinden yetişen biri olarak bugünü görmekten gurur duyduğunu belirterek, ”Yapıları değiştirmemiz lazım. Birinci derece deprem kuşağındayız. Yerinde kentsel dönüşümü başlatan ilk bölge olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Üç kattan 13 kata kadar değişik konutlar tasarlanıyor. 5 bin 196 konut olan bölgede, 8 bin konut düşünüyoruz. İnşaat yoğunluğu tam tersine düşüyor. Elinizdeki kaçak yapıların, değerinin çok üstünde yapılara dönüşmesini istiyorum. Ortada bir rant olacaksa gecekondu sahipleri bundan en fazlasını alacak.” şeklinde konuştu.

Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muhittin Selvitopu, Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Suphi Şahin ve Uğur İnşaat Ltd.Şti.’den inşaat mühendisi Şerhan Yusufzade Oskuyi, birer sunum yaparak projeyi anlattı. Selvitopu ve Şahin, yerinde ve adaletli bir dönüşüm uygulanacağı vurgusuyla projeye başlanmadan önce Bayraklı şehir dönüşümü alanındaki vatandaşlara yönelik anket düzenlendiğini, ayrıca burada açılan ofiste birebir görüşmeler yapıldığını dile getirdi.

NELER YAPILACAK?

Çeşitli beklentiler için farklı tip ve yüzölçümlerinde, toplam 8 bin konut üretilecek. Evlerin konum ve yükseklikleri güneş, rüzgar ve topografya dikkate alınarak tasarlandı. Depreme ve doğal afetlere karşı güvenli, sağlıklı yaşam alanları oluşturulacak. Tasarım alanının en üstünden, Ekrem Akurgal Yaşam Parkı’ndan denize erişen yeşil koridorlar yapılacak. Denize yaya ulaşım kolaylaşacak. Konut adalarında binalar mümkün olduğunca deniz manzaralı olacak ve yüksek yapılan tasarım alanının kuzeyinde inşa edilecek. Ulaşımda çevre yolu bağlantıları sağlanacak. Yatay ve dikeyde ulaşım birbirine bağlanacak. Eğime uyumlu yollar yapılacak. Üç seyir terası ve meydan oluşturulacak, meydana giren üç kapı olacak: Homeros, Akdeniz ve Smyrna. Kuzeyde Ekrem Akurgal Yaşam Parkı’ndan güneye, denize inen kesintisiz yeşil koridorda, yaklaşık 650 metrelik yürüme bandı oluşturulacak. Üstü güneş panelleriyle kaplanacak, sağlanan enerjiyle kamu alanlarını aydınlatacak. Alanın kuzeyinde yağmur suları toplanacak, eğimden faydalanılarak yeşil alanlar sulanacak. Kıyı tasarımının da tamamlanmasıyla birlikte vatandaşlar, özellikle engelliler için Alsancak'tan başlayarak Ekrem Akurgal Yaşam Parkı’na kadar kesintisiz ulaşım sağlayacak bir yaya aksı oluşturulacak. Bayraklı Sevgi Yolu ve Smyrna Meydanı’na yürüme bantları ve yaya aksıyla erişebilirlik güçlendirilecek. Ticaret birimleriyle cazibe merkezi yapılacak. İZBAN hattı ve Altınyol üzerinden yaya köprüsü yapılarak sahile erişim sağlanacak. Mevcut Şelale Deresi ıslah edilerek, yeşil koridorla görüntüsü güzelleştirilecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER