ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 15:33

İZKA'dan ilk halk çalıştayı Seferihisar'da yapıldı


İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından, Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi Çalışması kapsamında ilk halk çalıştayı Seferihisar ilçesinde düzenlendi. Urla, Çeşme, Karaburun, Seferihisar ve Güzelbahçe ilçelerini kapsayan yarımada stratejisi, bölgenin çevre değerlerini koruyarak planlı bir şekilde yerel ekonomik ve sosyal kalkınmasını sağlamak amacıyla Mayıs 2013’te başlatıldı. Çalışma kapsamında varlıkların tespiti ve yarımadanın gelecek 10 yılına ilişkin yön belirleme ve konumlandırma aşamasında ilk ilçe halk çalıştayı düzenlendi. Yenilik ve Girişimcilik, Çevre ve Enerji, Turizm, Kentleşme ve Altyapı ve Tarım olmak üzere beş ana tema altında davet edilen kamu, sivil toplum kuruluşu ve özel sektör temsilcileriyle yapılan çalıştaya, 35 kurum kuruluş temsilcisi katıldı.

İZKA’dan Saygın Can Oğuz ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE)'nden Yard. Doç. Dr. Koray Velibeyoğlu’nun açılış konuşmalarından sonra Ege Üniversitesi (EÜ)'nden Prof. Dr. Murat Boyacı, çalıştayın yöntemine ilişkin bilgi verdi. Ardından altı ile sekiz kişiden oluşan masalarda yürütülen çalışmada katılımcılar, kendilerine altlık olarak verilen tematik varlık haritalarını girdi olarak kullanıp varlık temelli kalkınma fikirlerini dile getirdi. Bu teknik çalışma Yenilik ve Girişimcilik konusunda Velibeyoğlu, Çevre ve Enerji konusunda Prof. Dr. Alper Baba, Turizm konusunda Dr. Nurdan Erdoğan, Kentleşme ve Altyapı konusunda Dr. Zeynep Durmuş Arslan, Tarım konusunda Prof. Dr. Yusuf Kurucu moderatörlüğünde eşzamanlı olarak yapıldı. Katılımcılar birinci bölümde ilçenin değerli doğal varlıkları, diğer yerlerden ayıran önemli özellikleri, yerel kültürel varlıkları, beşeri yapısı, ekonomik potansiyeli gibi konularda görüş bildirdi. Katılımcıların ikinci oturumda bu konuları ilçe tematik haritaları üzerinde etiketlemesinin ardından çalıştay, varlık temelli öneri ve stratejilerin geliştirilmesine yönelik oturumla sonlandırıldı.

İZKA koordinasyonunda İYTE, Dokuz Eylül Üniversitesi ve EÜ işbirliğiyle yürütülen çalışma Urla, Çeşme, Karaburun, Seferihisar ve Güzelbahçe ilçeleriyle bunların belde ve köylerini kapsayan bölgeyi içeriyor. Bu bölgenin çevre değerlerini koruyarak yerel ekonomik ve sosyal kalkınmasına yönelik tematik stratejik hedeflerin belirlenmesi, bu yapıyı denemeye yönelik mekan gelişim senaryolarının oluşturulması, stratejik yol haritası ve eylem planlarının yapılması, ilgili yönetişim stratejileriyle izleme değerlendirme sistemine ilişkin model önerilerinin ortaya koyulması hedefleniyor. Araştırma kapsamında oluşturulacak gelişme senaryolarının, her bir ilçenin kendine özgü öncelikleri doğrultusundaki kalkınma hedeflerinin yanısıra birbiriyle ilişkili ve destekleyen, bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirilmesini, kalkınma hamlesi sağlayacak somut proje fikirlerini ortaya koyması amaçlanıyor. Araştırma, başlıca aşağıdaki üç ana bölümden oluşuyor. Bu arada proje kapsamındaki diğer ilçe halk çalıştaylarına ilişkin hazırlıklar devame diyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER