ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ocak 2014 Pazartesi 14:01

İzinsiz kesilen kart aidatını mahkeme kararı ile geri aldı


Samsun'un Çarşamba ilçesinde yaşayan mali müşavir Abdurrahman Dalgıç, bir bankadan aldığı kredi kartına kesilen 55 liralık yıllık kart aidatını mahkeme kararı ile geri aldı.

Kart çıkartılırken, yıllık kart aidat konusunda bilgilendirilmediğini öne süren Abdurrahman Dalgıç, bankaya ödediği 55 liranın geri iade edilmesi için savcılığa suç duyurusunda bulundu. Dalgıç, ''Banka, bana, sözleşme gereği bu ücreti ödemem gerektiğini söyledi. Ancak sözleşmede böyle bir şey yazmıyordu. Ve yetkililer de bana bu konuda bilgi vermedi. Benden izin almadan benim kartıma el koyamazsınız dedim.'' şeklinde konuştu.

Banka ise mahkemeye bulunduğu beyanda, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'na göre istenen ücretin yasal olduğunu, ayrıca Abdurrahman Dalgıç'tan alınan paranın kendi rızası ile tahsil edildiğini iddia etti. Mahkeme verdiği kararda, bankanın, Abdurrahman Dalgıç'tan tahsil edilen ücretin kendi rızası ve bilgisi doğrultusunda alındığını kanıtlayamadığını ve bankanın sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı davrandığını belirtip, Dalgıç'ın haklı olduğuna ve bankanın kendisinden aldığı ücretin geri iade edilmesine karar verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER