ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2014 Salı 12:06

İzinden döndüğü gün madenden çıkamadı

İzinden döndüğü gün madenden çıkamadı

Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden işçilerden Zeynel Uzar'ın izin dönüşü işbaşı yaptığı gün hayatını kaybettiği ve eşinin 3 aylık hamile olduğu öğrenildi.


Maden faciasında hayatını kaybeden 301 işçiden biri olan evli ve 1 çocuk babası Zeynel Uzar'ın eşi, babasının Aydın'ın İncirliova ilçesindeki evine yerleşti. İlçedeki mezarlıkta toprağa verilen eşinin kabrini 6 yaşındaki oğlu Ozan'la her gün ziyaret ederek dua eden Esin Uzar, büyük üzüntü yaşıyor.

Eşinin mezarı başında, AA muhabirine konuşan Esin Uzar, Çorum'dan bu bölgeye geldiklerini ve yıllar önce ailelerinin karşı çıkması nedeniyle kaçarak evlendiklerini söyledi.

Daha sonra Söke ilçesine yerleştiklerini anlatan Uzer, "Burada kömür ocağında eşim çalıştı. Bir anlaşmazlık sonucu Soma'ya gittik. Eşim Zeynel bu kömür ocağında çalışmaya başlayınca bizde oraya yerleştik. Kirada oturuyorduk. Borcumuz, sıkıntılarımız vardı. Bu nedenle kömür ocağında çalışmak zorunda kaldı. Hamile olduğum için eşim bir süre izin almıştı. İzinden sonra iş başı yaptığı gün bu olay yaşandı ve hayatını kaybetti. Oğlumla ve karnımdaki çocuğumla tek başımıza kaldık. Mecburen baba evine sığındık. Babamın da durumu kötü. Sıkıntılarımız daha da arttı. Kömür ocağında büyük ihmaller olduğunu herkes biliyor. Bunları bir an evvel ortaya çıkarsınlar. İhmali olan sorumlular hak ettiği cezayı alsın."

Esin Uzer, eşinin daha önce de çalıştığı yerde birkaç kez kaza geçirdiğini söyledi. Maden faciasının ardından yalnız kaldıklarını ve kimsenin kendilerini arayıp sormadığını anlatan Uzer, olayda ihmali bulunanlar hakkında dava açmak istediğini bildirdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER