ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 17:13

İZ-Ö-DER: Dershaneler kapatılırsa yerini ‘yersaneler’ alır

İZ-Ö-DER: Dershaneler kapatılırsa yerini yersaneler alır


İzmir Özel Dershaneler Derneği (İZ-Ö-DER) Başkanı Sezai Özel, dershanelerin kapatılması halinde özel derslerin karaborsaya düşeceğini, 'yersaneler'in ortaya çıkacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın 'SBS'nin kaldırılmasından sonra dershanelere ihtiyaç kalmayacağı' şeklindeki sözlerine dershanecilerden açıklama geldi. İZ-Ö-DER Başkanı Özel, “Bakanımızın açıklamalarında yasal olarak kapatmadan söz edilmiyor.” dedi. Özel dershaneler olarak öğrenmeye ihtiyaç olduğu sürece tamamlayıcı unsur olmaya devam edeceklerini kaydeden Özel, dershanelerin yasal olarak kapatılmayacağını düşündüklerini, bu nedenle öğrenci, veli ve çalışanların tedirginliğe düşmemesini gerektiğini belirtti.

Dershanelerin kapatılması halinde öğrenme ihtiyacını karşılayan dershanelerin 'yersane' haline geleceğini savunan Özel, “İstihdam yer altına iner. Öğrenme ihtiyaçlarını karşılama çabaları, her türlü yasal yapı kayıt dışına gider. Bunlardan da ülkemiz her yönden zarar görür. Tamamen kapatılırsa özel dersler karaborsa yani yersane olur.” diye konuştu.

Özel okullar ile dershanelerin işlevinin çok farklı olduğunu da vurgulayan Özel, “Bizler tamamlayıcı destek veren yasal öğretim kurumlarıyız. Özel öğretim kurumlarına baktığınızda devletin resmi okullarının bire bir simetriği gibi işlev görürler. Oysa bizler tamamlayıcı unsurlar olarak işlev görürüz.” diye konuştu. Özel dershanelerin fiziki olarak da özel okulların yerini almasının mümkün olmadığını kaydeden Özel, şunları söyledi: “Yapılan çalışmalara göre Türkiye’de 3 bin 834 özel dershane var. Bunlardan 263’ü özel okul standardına uygun oldukları şeklinde beyanda bulunmuş. Bizim araştırmalarımızda 30 ya da 40 özel okul olma standardına uygun dershane var.”

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre dershanelerde 70 bin öğretmen ile 20 bin yardımcı personelin görev yaptığını, geçen yıl ki rakamlara göre 1 milyon 250 bine yakın öğrencinin dershanelerden hizmet aldığı bilgisini veren Özel, açıklamasını şöyle tamamladı: “Devlet istihdam açısından eğitim sistemine yaklaşmayabilir, ama bu insanların da somut gerçekleri var. Eğer dershaneler kapatılırsa 90 bin kişi için de bizim için de hüsran olur. Ama ülkemizde en az 1 milyon 250 bin öğrenci dershanelerden yararlanıyor. En büyük kayıp orada olur. Öğrence ihtiyacını farklı yollardan karşıladıklarında çok büyük maddi ve manevi kayıplara uğrarlar. Asıl kaygımız da bizim budur.”
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER