ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 22:03

''İyilik yüklü'' gemisi Afrika'ya gidecek


Türk Kızılayı, insani yardım malzemeleriyle yüklü ''İyilik Gemisi''ni Afrika'ya gönderecek.
     Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen aylarda ziyaret ettiği Nijer ve Senegal ile Moritanya'ya yardım eli uzatacaklarını söyledi.
     Kızılay olarak üç ülkeye şimdiye kadar hiç gitmediklerini, sadece insani yardım malzemesi gönderdiklerini belirten Akar, bu kez yaptıkları büyük bir program kapsamında, İyilik Gemisi'ni Afrika'ya doğru yola çıkaracaklarını ifade etti.
     Akar, Moritanya, Nijer ve Senegal'e Orta Anadolu Ticaret Odaları Birliğinin bağışladığı şeker ve unun yanı sıra, Türk Kızılayının sağladığı gıda, giyecek, insani yardım ve dayanıklı tüketim malzemelerinin götürüleceğini dile getirdi.
     Bu gemiyle "Batı Afrika açılımı" yapacaklarını vurgulayan Akar, "Şimdi biz Afrika boynuzu denilen yerde, Somali'deyiz. Bu açılımla, tam aksi istikameti de ilgi alanımızın içine almış olduk. Giderek tüm Afrika'yı ilgi alanımıza alıyoruz. Bu gemi Türk Kızılayının Afrika açılımını simgeliyor" diye konuştu.
     İyilik Gemisi'nin ihalesinin yapıldığını, malzemelerin yükleme işlemlerinin de devam ettiğini anlatan Akar, geminin birkaç hafta içinde yola çıkarılacağı bilgisini verdi.
    
     -Türk Kızılayı, Filistin'deki tapulu arazisine irtibat ofisi kuracak-
    
     Akar, Afrika'nın yanı sıra Ortadoğu'ya uzattıkları yardım elini çekmediklerini, yardımların merkezinde ise Filistin ve Gazze'nin yer aldığını ifade etti.
     Türk Kızılayının Gazze'de daimi ofisinin bulunduğuna işaret eden Akar, şunları kaydetti:
     ''Şimdi Filistin'de, Türk Kızılayının buradaki tapulu arsasında yeni bir inşaat yapacağız. Türk Kızılayı İrtibat Ofisi. Altı katlı binada, misafirhane, konferans, gösteri ve sergi salonları da yer alacak. Başbakanımız Gazze'ye gitmeden, birkaç gün içinde inşaatı başlatmayı hedefliyoruz.''
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER