ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 20:21

'İyilik Gemisi' törenle uğurlandı

İyilik Gemisi törenle uğurlandı


Batı Afrika ülkelerine yaklaşık 10 bin ton gıda malzemesi götürecek olan 'İyilik Gemisi' Mersin Limanı'ndan uğurlandı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yardımların 100 tonunu şahsi olarak kendisinin karşıladığını söyledi.

'İyilik Gemisi Batı Afrika Yolunda' yardım kampanyası çerçevesinde toplanan 10 bin ton şeker ve undan oluşan yardımların gönderilmesi için Mersin Limanı'nda gemi uğurlama töreni düzenlendi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, törende yaptığı konuşmada, 100 tonluk gıdayı Zafer Çağlayan olarak kendisinin karşıladığını söyledi. Kampanyanın 'yardım seline' dönüştüğüne dikkat çeken Çağlayan, "Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nı (TİKA) ve Türk Kızılayı'nı devreye aldık. Moritanya, Senegal ve Nijer'de ihtiyacı olan kardeşlerimize toplam 20 milyon liradan fazla gıda yardım malzemesi götürülecek. Buradaki insanların hangi dine mensup oldukları, ırklarının, meşreplerinin ne olduğu hiçbir şekilde bizi ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren tek boyutu Allah'ın yaratmış olması." diye konuştu.

Gemiyle Moritanya, Senegal'e ayrı ayrı 2 bin ton şeker gönderilirken Nijer'e 2 bin 750 ton şeker, 2 bin 950 ton da un sevk edildiğini kaydeden Çağlayan, "Umut ediyoruz ki; yardımlar ihtiyacı olan insanlara en kısa sürede dağıtılacak ve amacına ulaşacaktır." şeklinde konuştu.

Dünyada ekonomik krizin en derin şekilde yaşandığı 2012'de, OECD ülkelerinin birçoğunun yardım bütçelerini kıstığını hatırlatan Çağlayan, "Ülkemiz ise geçen yıl, ihtiyacı olan ülkelerden karşılık beklemeksizin, Allah rızası için, 2,5 milyar dolar yardım yaptı. Ülkemizle ne kadar iftihar etsek azdır. Türkiye bugün dünyadaki bütün ekonomilerden pozitif şekilde ayrışmış, ekonomik krizi fırsata çevirmiştir. Avrupa'da 4 yılda 4 milyon insanın işini kaybettiği bir ortamda ülkemiz 4 yılda 5 milyon istihdam sağlamıştır." diye konuştu.

Konuşmaların ardından yardım kampanyasına destek veren kuruluşlara plaket verildi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER