ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 19:23

İyi çay demlediler, ödülleri aldılar


Rize Ticaret Borsası ve Rize Belediyesince Yaz Sporları ve Şenlikleri kapsamında düzenlenen Çay Demleme ve Sunum yarışmasında birinci olan Ayla Özgen'e ödül olarak 500 kilogram kuru çay verildi.

Rize Ticaret Borsası'nda düzenlenen ödül törenine, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Belediye Başkan Yardımcısı Osman Karavin ve Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan katıldı.

Bakırcı, törende yaptığı konuşmada, Türk çayının tanıtımı ve doğru çay demleme alışkanlığının oluşturulması için bu tür etkinliklerin yaygınlaştılması gerektiğini belirterek, "Son zamanlarda bu anlamda güzel çalışmalara imza atılıyor. 50'ye yakın çay tadımcısı yetiştirildi. Bu çalışmaların neticesinde çayımızın değeri hak ettiği yere gelecek. Bugün 8 ve 9 liraya satılan çaylar gerçek değerine ulaştığında 40 ve 50 liradan alıcı bulacak" dedi.

Rize Ticaret Borsası Başkanı Erdoğan ise Çay Demleme ve Sunum yarışmasının bu sene ikincisi düzenlediklerini ifade ederek, "Çay üretiminde kalitemizi en üst seviyelere taşımak için yaptığımız bir çalışma. Rize Belediyesinin bize büyük katkıları oldu. Bundan sonra bu yarışmayı geleneksel hale getirereğiz. Değerli ürünümüzü daha iyi tanıtmayı ve doğru çay demleme alışkanlığını geliştirerek Türk çayını daha geniş alanlara ulaştırmayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

Yarışmanın birincisi Özgen, birincincilliği elde ettiği için çok mutlu olduğunu belirterek, "Güzel çay demlediğim için birinciliğe layık görüldüm. Birinci olmayı hiç düşünmedim. İyi çay demlemek için çayın ve suyun kalitesi çok önemli. Bir de çayı demlerken çaya sevgimi kattım. Bana birinciliği getiren ise çayı demlerken mırıldandığım türkü oldu" diye konuştu.
Konuşmaların ardından Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, Özgen'e ödül olarak 500 kilogram kuru çay verileceğini açıkladı.

Yarışmada ikinci olan Fevziye Dedecan'a 250, üçüncü olan Hakan Gökyıldız'a 150, 4 ve 5. olan yarışmacılara ise 50'şer kilogram kuru çay verildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER