ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 15:54

Itri Çelebi, vefatının 300. yılında anıldı

Itri Çelebi, vefatının 300. yılında anıldı


Büyük Bestekâr Buhurizade Mustafa Itri Çelebi, vefatının 300. yılında Amasya’nın Merzifon ilçesinde düzenlenen konserle anıldı.

Merzifon'da faaliyet gösteren Esinti FM tarafından organize edilen, Akif Gülle Kütür Merkezi’nde düzenlenen programda, Prof. Dr. Ruhi Ayangil yönetimindeki ‘İfade Dini Musiki Meşk Topluluğu’ sahne aldı. Program, 2004 Dünya Kur'an Okuma Birincisi Hafız Mustafa Kızılcaoğlu’nun Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

"OSMANLI İSLAM MUSİKİ SANATININ ZİRVE NOKTASI"

Itri'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi veren İmam Ahmet Yüter Hocaefendi, “Büyük bestekâr Itri, müziğin hem yerel hem kültürel hem de evrensel ve kültürler arası yönünü anlamamızda önemli bir örnek oluşturmaktadır. Itri, hiç şüphesiz Osmanlı İslam musiki sanatının zirve noktasıdır. Onun pek çok makamda geliştirdiği teknik ve melodik doku gerçekten üst seviyededir. Kültür ve medeniyet tarihimizin nadide şahsiyetlerinden biri olan büyük Bestekâr Buhurizade Mustafa Itri Efendi'yi, vefatının 300. yılında rahmetle anıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Prof. Ruhi Ayangil yönetimindeki ‘İfade Dini Musiki Meşk Topluluğu’ tarafından verilen konserde Itri’nin; Tekbir, Na’t-ı Mevlana, 3. Selam, Ya Allah Gün Doğup Tuttu Cihanı Hüsnün Güneşi, Bu Şeb Hurşid-i Evreng-i Rısalet Geldi Dünyaya, Mefatih’ül Hüda Oldu Hilalin Ya Resul Allah ve Salatı Ümmiye gibi eserleri icra edildi.

"UNESCO 2012 YILINI ITRİ YILI İLAN ETTİ"

Merzifon Kaymakamı Mehmet Fatih Geyim ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral İsmail Güneykaya da sahneye çıkarak, sanatçıları tek tek tebrik etti. Kaymakam Geyim, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO)’nun, 2012 yılını Itri yılı ilan ettiğini belirterek, “Buhurizade Mustafa Itri Çelebi, 17. yüzyılda yaşamış olup, büyük bir Türk bestekârıdır. Hayatı müddetince birçok padişah ve devlet adamından himaye görmüş olup, bunlardan en önemlileri IV. Mehmet ve Gazi Giray Han'dır. Devlet adamlarına yakınlığı nedeniyle bir dönem esirciler kethüdalığı yapmış, sarayda da musıki dersleri vermiştir. Bizim devletimiz, Itrı'ye ne kadar değer verdiğini göstermek için 100 liranın arkasına resmini koymuştur. Büyük Bestekar Buhurizade Mustafa Itri Efendi’yi hatırlamak değil unutturmamak dileğiyle.” şeklinde konuştu.

Garnizon Komutanı İsmail Güneykaya ise şunları kaydetti: “Bugün tarihin derinliklerinden güzel esintiler veren Musiki Meşk Topluluğu'na teşekkür ediyorum. Yaklaşık 300 yıl önce vefat etmiş olan Itrı’ye Allah’tan rahmet diliyorum, ruhu şad olsun.”

ITRİ BESTELERİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Yaklaşık iki saat süren konserde, Klasik Osmanlı Musikisi'nin önemli eserleri olarak gösterilen Itri besteleri, dinleyenlerin büyük beğenisini topladı.

Programa; Merzifon Kaymakamı Mehmet Fatih Geyim, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral İsmail Güneykaya, İlçe Emniyet Müdürü İlyas Aktaş, İlçe Müftüsü Mustafa Altun, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Fatih Altınay, Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanı Hayati Erkek ve çok sayıda davetli katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER