ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 15:41

İTO, ilköğretim okulunu hizmete açtı

İTO, ilköğretim okulunu hizmete açtı


 İstanbul Ticaret Odası (İTO)'nın terörle mücadelede şehit olan askerler anısına 13 ilde yaptırdığı okullardan ilki olan, Terme Şehit Kibar Korhan Koç İlköğretim Okulu, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ve İTO Başkanı Murat Yalçıntaş tarafından hizmete açıldı.

Düzenlenen programda konuşan İTO Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş, oda olarak, 2008 yılında Anadolu'nun dört bir köşesinde şehitler için okul yaptırma kampanyasına başladıklarını ifade etti. Yalçıntaş, "Bunun, kurtuluşumuzda ilk adımın atıldığı şehir olan Samsunumuzdan başlaması gerektiğini düşündük. Bu kapsamda, bu okulların ilkini Terme Ticaret Odası'nın girişimleriyle Samsun’un Terme ilçesinde 12 derslikli ilköğretim okulu ve Ambartepe beldesinde 6 daireli öğretmen lojmanını tamamlayarak başladık.” diye konuştu.

Anadolu'da yapılan okullara ,Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla o bölgede doğmuş terörle mücadelede şehit olmuş askerlerin ismini verdiklerini ifade eden Yalçıntaş, “Bu okuldan, ülkemize hizmet edecek nice gençlerin yetişeceğini bilmenin huzuru bize yeter.” diye ifade etti.

Programda konuşan Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ise eğitimde kalite ve başarının her tarafa yayılması için hayırsever kişi ve kurumların devletle birlikte eğitim yatırımlarına devam ettiklerini söyledi. 2013 yılının, Samsun'da eğitimde hamle yılı olacağını söyleyen Aksoy, "Bu yıl temel eğitimde, toplam 366 derslikli 26 okulun yapımı yatırım programımıza girdi. Bu okulların yatırım tutarı yaklaşık 56.1 milyon lira. Bunlardan biri de Terme'de yapılacak olan anaokuludur." diye konuştu. Bu okulların adının, vefa duygusu olarak şehitlerin adının verilmesini çok anlamlı bulduğunu söyleyen Aksoy, devletin, hayır işlerine el atan her iş adamının yanında yer alacağını söyledi.

Şehidin oğlunun konuşması sırasında duygulu anların yaşandığı programda, kendisi de babası gibi helikopter pilotu olan Üsteğmen Koç, "Babamı Tunceli kırsalında helikopter kazasında kaybettik, şimdi onun anısına böyle bir okul yapılması bizi hem gururlandırdı hem duygulandırdı, her karesi şehit kanıyla sulanan ülkemize ve milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER