ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 16:19

''İtalyan Ufukları 2013'' programı tanıtıldı


 İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gianpaolo Scarante, ''Artık kısa süreli vizeleri az veriyoruz. Birinci vizeyi almış olanlara, özel bir talepleri yoksa bile uzun vizeler vermeye çalışıyoruz. Amacımız Avrupa'da Türk vatandaşlarına uygulanan vizenin tümden kaldırılması'' dedi.

     İtalya'nın Ankara Büyükelçiliği, İzmir ve İstanbul'daki konsolosluklar, Dış Ticaret Enstitüsü, Türk-İtalyan Ticaret Odası, İtalyan kültür merkezleri gibi kurumların ''Orizzonti İtaliani (İtalyan Ufukları) 2013'' programı kapsamında gerçekleştirecekleri etkinlikler, Venedik Sarayı'nda düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.
     Büyükelçi Scarante, toplantıda yaptığı konuşmada, program kapsamındaki etkinliklerle Türk kamuoyuna İtalya'nın daha az bilinen yönlerini tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.
     Türkiye'de, İtalya'nın yemek kültürü, müziği ve tarihiyle tanındığını ama ülkenin ''az bilinen ama en az bunlar kadar ilgiyi hak eden başka yönleri''nin de olduğunu belirten Scarante, ''Bu yılki programda yenilikçi olmaya çalıştık. Amacımız İtalya'yı daha fazla merak ettirmek. Herkes Ferrari'yi tanır ama İtalya'nın söz gelimi tıp alanındaki başarıları bilinmez'' diye konuştu.
     Scarante, geçen sene Türkiye'de düzenledikleri bir etkinlik kapsamında İtalya'daki ameliyatlarda robot kullanımını konu alan toplantı sonucunda iki ülke arasında bu alanda işbirliğinin başladığını anlattı.
     Büyükelçi Scarante, bu yıl önem verdikleri etkinliklerin başında ekim ayında İstanbul'da yapılacak ve İtalya'nın önemli bilim adamlarından kuş gribi aşısını keşfeden Ilaria Capua'nın da katılacağı ''Bilim Dünyasında İtalyan Mükemmeliyetleri'' toplantısının geldiğini söyledi.
    
     -''Türk vatandaşlarına vizenin kaldırılmasını istiyoruz''-
    
     İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Scarante, Türk vatandaşlarına uygulanan vizelerle ilgili İtalya'nın tutumunun sorulması üzerine, ''En kısa sürede AB ülkeleri nezdinde Türk vatandaşlarına uygulanan vizenin kaldırılmasını istiyoruz'' dedi.
     Türk vatandaşlarının Avrupa'ya vizesiz seyahatinin, herhangi bir şekilde kaçak göçmenlik sorunu yaratmayacağını belirten Scarante, şunları kaydetti:
     ''Bizim inançla, ikna olmuş olarak tekrar ettiğimiz şey, Türk vatandaşlarına vizenin kaldırılmasının sadece Türkiye açısından değil, Avrupa açısından da doğru adım olduğudur. Türkiye'deki diplomatik misyonlarımızda verilen vizelerin yüzde 80-85'i, 1 ila 5 yıllık. Artık kısa süreli vizeleri az veriyoruz. Birinci vizeyi almış olanlara, özel bir talepleri yoksa bile uzun vizeler vermeye çalışıyoruz. Schengen kuralları son derece katı, ortak bir mevzuata bağlı. Bunun üzerinde çok oynama şansımız yok. Schengen mevzuatı dahilinde yapabileceğimizin en fazlasını yapıyoruz. Hafifletmeye çalışıyoruz. Ama amacımız bunu hafifleştirmek, iyileştirmek, güzelleştirmek değil, Avrupa'da Türk vatandaşlarına uygulanan vizenin tümden kaldırılması. Bunun için Brüksel'de ve bütün yetkili merciler nezdinde çalışmayı sürdürüyoruz.''
     Scarante, İtalya, Almanya ve Hollanda'nın vize başvurularının ortak bir ofisten yapılacağını bildirdi.
     Türkiye ile İtalya'nın ülke dışına çıkarılmış tarihi eserlerin geri getirilmesi konusunda işbirliği yapıp yapmadığı sorulan Scarante, ''Yurt dışına yasa dışı şekilde çıkartılmış olan eserlerin geri kazanılması konusunda ortak çalışıyoruz. İki ülke de çok zengin, dolayısıyla dünyada bu konuda en ağır zararı gören ülkelerin başında geliyorlar'' dedi.
     Scarante, Türk ve İtalyan makamların bu alanda somut bir ortak çalışma yürüttüklerini, ancak henüz resmi bilgi ve ayrıntı veremeyeceğini ifade edere, ''Petrol kuyuları ne kadar kıymetliyse, İtalya ve Türkiye'nin tarihleri de o kadar kıymetlidir. Bizim petrolümüz, bizim elmasımız tarihi mirasımız'' diye konuştu.
    
     -Etkinlikler-
    
     ''İtalyan Ufukları 2013'' programı kapsamında, Osmanlı İmparatorluğu'nda görev yapan İtalyan mimarlarını konu alan ''Türkiye'de İtalyan Mimarisi'' toplantısı 8-9 Mart'ta, ''Yanardağ Bilimi ve Sismoloji: Depremler Öngörülebilir mi-'' toplantısı mayıs ayında gerçekleştirilecek.
     ''Bizans'tan Ravenna'ya, Ravenna'dan Bizans'a'' başlıklı sergide, Ravenna'nın ünlü mozaiklerinin reprodüksiyonları kasım ve aralık aylarında İstanbul'da ve Gaziantep'te sergilenecek.
     Arap Baharı'nın ışığında Akdeniz'de kadının rolünün ele alınacağı ''Akdeniz'in Yeni Mevsimi'nde Kadınlar'' başlıklı uluslararası toplantı, 10-11 Haziran'da düzenlenecek.
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER