ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 18:41

İtalyan sendikacılardan Hak-İş'e ziyaret


Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, ''Türkiye'de bazı çevreler krizin sebebi olarak sendikaları göstermektedir. Türkiye'deki sendikaların güçlenmesinin Türkiye'yi krize götüreceğine inanan işverenler var'' dedi.
    
Arslan, konfederasyon genel merkezinde, İtalyan Genel İşçi Konfederasyonu Genel Sekreteri Susanna Lina Camusso ile beraberindeki heyeti kabul etti. Avrupa'daki sendikaların 14 Kasım'da 4 saatlik iş bırakma eylemi yaptığını hatırlatan Arslan, İtalya'da da 87 kentte 100'e yakın miting gerçekleştirildiğini söyledi. İtalyan sendikacıların eylemlerinden dolayı kutlayan Arslan, ''Umarım İtalya Başbakanı bu mesajı doğru algılamıştır'' dedi.
    
Konfederasyon olarak sosyal diyalog mekanizmaları kullanmayı her zaman önemsediklerini anlatan Arslan, ancak yaşanan kriz ortamının bunu zorlaştırdığını ifade etti. Kapitalizmin faturayı her zaman çalışanlara ödettiğini dile getiren Arslan, çalışanların sebebi olmadıkları bir krizin faturasını ödemek zorunda bırakılmasının son derece kötü olduğunu belirtti.
    
Küresel emek hareketinin iş birliği içinde olması gerektiğine işaret eden Arslan, ''Türkiye'de bazı çevreler krizin sebebi olarak sendikaları göstermektedir. Türkiye'deki sendikaların güçlenmesinin Türkiye'yi krize götüreceğine inanan işverenler var. Bu anlayışı değiştirmek kuşkusuz zaman alacak'' diye konuştu.
    
Darbe döneminde yapılan sendika mevzuatının değiştirildiğini ifade eden Arslan, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun olumlu yönleri bulunduğunu ancak tam anlamıyla Hak-İş'in taleplerini karşılamaktan uzak olduğunu söyledi. Yasanın olumlu yönlerinden hareketle işçi hareketini yeniden ayağa kaldırmak istediğini dile getiren Arslan şunları kaydetti:
    
'' Türkiye'deki sendikalı işçi sayısı sembolik. Türkiye'de 11 milyon sigortalı işçi var ancak 900 bini sendikalara üye. Bunların 600 bini toplu sözleşme hakkından yararlanıyor. 1980'de sendikalaşma oranı yüzde 50'ydi, bugün yüzde 5'e düştü. Ülkemizdeki tablo hiç de iç açıcı değil. Azimliyiz, kararlıyız, bu sonucu değiştireceğiz. Yeni yasayla örgütlenmenin önündeki bazı engeller kaldırdıydı. İşçi hareketinin güçlenmesi, adaletli gelir dağılımı demektir, kayıt dışıyla mücadele demektir, demokratik hak ve özgürlüklerin gelişmesi demektir.''
    
İtalyan Genel İşçi Konfederasyonu Genel Sekreteri Camusso, Türk ve İtalyan girişimcilerin her iki ülkede de yatırım yaptıklarını belirterek, Türkiye'de çalışan işçilerin hangi durumda olduklarını görmek için geldiklerini söyledi.
    
AB'nin sadece ülkelerin bir araya geldiği bir organizasyon olmadığını ifade eden Camusso, çalışanların da beraber değerlendirilmesi gerektiğini düşündüklerini dile getirdi. İtalya'nın, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğine işaret eden Camusso, bu nedenle Türkiye'deki işçilerin çalışma koşullarının kendilerini çok ilgilendirdiğini vurguladı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER