ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 23:03

İtalya'da katılım oranı yüzde 47

İtalya'nın özerk yönetim bölgelerinden Sicilya Adası'nda, bölge valisini ve meclisini belirlenmek için dün sandık başına giden yerel halkın katılım oranı yüzde 47 seviyelerinde kaldı.


 İtalya'da gelecek yıl Nisan ayında yapılacak parlamento seçimleri öncesinde kritik önem taşıyan ve siyasi partilerin bundan sonraki stratejilerini belirlemesine yardımcı olacak Sicilya seçimlerinde, oy sayma işlemine başlandı. Adada her iki kişiden birinin sandığa gitmediği, seçime katılım oranının yüzde 47,4 ile düşük bir seviyede kaldığı dikkati çekti.
     Bölge valiliği için 10 adayın yarıştığı seçimde, ada halkının oylamaya düşük ilgi göstermesi ve bir önceki seçim olan 2008 yılında yüzde 66,68 olarak gerçekleşen katılım oranının yüzde 47,4'e kadar düşmesi, İtalyan basınında ''Seçimi çekimserlik kazandı'' yorumlarının yapılmasına neden oldu.
     Adadaki 9 il ve 5 bin 307 sandıktaki oy sayım işlemi sabah saatlerinde başlarken, şu ana kadar açılan 2 bin 654 sandıktan çıkan ve henüz resmi olmayan sonuçlara göre, ulusal parlamentoda teknokrat Mario Monti hükümetine destek veren Demokrat Parti (PD) ve Merkez Birliği Partisi'nin (UDC) desteklediği aday Rosario Crocetta, yüzde 30,6 oy oranıyla seçimi önde götürüyor.
     Crocetta'yı 5 puan geriden eski başbakanlardan Silvio Berlusconi'nin partisi Özgürlükçü Halk Partisi'nin (PdL) desteklediği Nello Musumeci takip ediyor.
     Son günlerde adı gündemden düşmeyen ve Mario Monti liderliğindeki teknokrat kabineye verdikleri desteği kesebileceklerini belirterek sürpriz bir çıkış yapan eski başbakan Berlusconi için, bu seçimden alınacak sonuç kendi geleceği açısından kritik öneme sahip.
     Adada ilk açılan sandıklarda zirvede çıkan eski komedyen, yeni siyasi lider Beppe Grillo'nun partisi 5 Yıldız Hareketi'nin adayı Giovanni Cancellieri ise diğer sandıkların açılmasıyla üçüncü sıraya geriledi. Ancak 5 Yıldız Hareketi aldığı yüzde 15 civarındaki oy oranıyla Sicilya'dan birinci parti olarak çıkmaya çok yakın.
     Sicilya'daki seçim kampanyasını Messina Boğazı'nı yüzerek geçerek veren parti lideri Grillo, önemli bir siyasi figür olduğunu bir kez daha gösterdi.
     Bu arada, yarışı önde götüren Crocetta, yaptığı ilk açıklamada ''Benimle tarih değişecek'' dedi.
     Başbakan Mario Monti, temmuz ayında iflasın eşiğine gelmesiyle ''İtalya'nın Yunanistan'ı'' benzetmesi yapılan Sicilya Adası'nda, kötü yönetimden sorumlu tuttuğu Vali Raffaele Lombardo'nun istifasını istemişti. Lombardo'nun 1 Ağustos'ta istifasını sunmasıyla adada seçim takvimi işlemeye başlamıştı.
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER