ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 16:01

İtalya'da hükümeti kurma görevi Letta'nın


İtalya'da Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, hükümeti kurma görevini seçimlerden birinci sırada çıkan Demokrat Parti'nin Genel Sekreter Yardımcısı Enrico Letta'ya verdi.
     Genel seçimlerin üzerinden 2 ay geçmesine karşın halen hükümetin kurulamadığı İtalya'da, Cumhurbaşkanı Napolitano, dün gerçekleştirdiği 3. tur istişarelerin ardından geniş koalisyon hükümeti kurması için Demokrat Partili Enrico Letta'yı görevlendirdi.
     Bugün öğle saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale'ye çağrılan Letta, Napolitano ile yaptığı başbaşa görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, hükümeti kurma görevinin cumhurbaşkanınca teklif edildiğini, kendisinin de bu görevi kabul ettiğini söyledi.
     "Omuzlarımda büyük bir sorumluluk hissiyle bu görevi kabul ettim" diyen Letta, ülkenin içinden geçtiği durumun kırılganlığına dikkati çekerek, bu durumun böyle devam edemeyeceğini, ülkenin 60 gündür bir hükümet beklediğini ifade etti.
     Çok büyük bir sorumluluğun altına kararlılıkla girdiğini belirten 47 yaşındaki Letta, "Siyasi istişarelerime yarın Temsilciler Meclisi'nde, siyasi güçlerle konuşarak başlayacağım. En geniş koalisyonu sağlamamız lazım. Bu hükümet her ne pahasına olursa olsun doğmayacak, şartlar oluşursa doğacak. En kısa zamanda istişarelerimin sonucunu paylaşmak üzere Cumhurbaşkanı'na geleceğim" ifadelerini kullandı.
     Bakanlar kurulu için düşündüğü ya da belirlediği isimler sorulan Letta, herhangi bir isim olmadığını ancak ilerleyen saatlerde gazetelerde "bakan totoların(totoministri)" başlayacağını kaydetti.
     Demokrat Parti'nin iki numarası, ülkeye hizmet edecek bir hükümete ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Letta, hükümeti kurma görevi için bu sabah cumhurbaşkanlığına çağrılmasının kendisi için sürpriz olduğunu açıklarken, bu görev için basında adı geçen diğer adaylar eski Başbakan Giuliano Amato ve Floransa Belediye Başkanı Matteo Renzi'ye de kendisine verdikleri destekten ötürü teşekkür etti.
     Demokrat Parti Genel Sekreteri Pier Luigi Bersani, hükümet kurma çalışmalarında cumhurbaşkanının yürüttüğü ilk tur siyasi istişarelerin ardından hükümeti kurmakla görevlendirilmiş ancak, geniş koalisyon hükümetine sıcak bakmaması ve geçen hafta yapılan cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde önerdiği iki adayın partisi içinde tam olarak benimsenmediğinin oylamalarda ortaya çıkması üzerine istifa etmişti.
     Basında yer alan haberlere göre; herkesle diyaloğu bulunan ve kısa bir süre önce geniş koalisyon hükümetine yeşil ışık yakan Bersani'nin yardımcısı Enrico Letta, Cumhurbaşkanı Napolitano tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi.
    
     -Cumhurbaşkanı Napolitano-
    
     Enrico Letta'nın ardından basının karşısına geçen Cumhurbaşkanı Napolitano da uzun zamandır hükümet bekleyen ülkesinde hükümet kurulması yolunda önemli bir yolun açıldığını ifade etti.
     "Hükümet için başka alternatif başarı yok" diyen Napolitano, siyasi güçlerin karşılıklı saygı ve işbirliği içinde parlamentonun iki kanadında çoğunluğu sağlayacak şekilde bu hükümeti oluşturması gerektiğini dile getirdi.
     Napolitano, Letta'nın yaşı itibariyle İtalyan standartlarına göre genç olduğunu ancak önemli ölçüde parlamento deneyimine sahip olduğunu ve bakanlık görevinde de bulunduğunu anımsattı.Napolitano, Letta'ya güvenin tam olduğunu da kaydetti.
     Cumhurbaşkanı Napolitano'nun dün seçimlerin ardından gerçekleştirdiği 3. tur istişarelerin ardından parlamentoda çoğunluğu bulunan merkez soldan Demokrat Parti (PD), merkez sağdan Özgürlükçü Halk Partisi (PDL) ve Mario Monti'nin merkez hareketi, geniş kapsamlı koalisyon hükümetine onay vermiş, 5 Yıldız Hareketi, Kuzey Birliği (LN) ve Sol-Ekoloji ve Özgürlük partileri ise geniş kapsamlı koalisyon hükümeti kurulması durumunda muhalefette yer alacaklarını açıklamıştı.
     Hükümet kurma görevini üstlenen Letta, geniş koalisyon hükümeti kurabilirse ülke tarihinde, 1987 yılında 43 yaşındayken başbakan olan Hristiyan Demokrat Giovanni Goria'dan sonra en genç ikinci başbakan olacak. Letta, daha önce 1998-1999 yıllarında iktidarda bulunan birinci D'Alema hükümetinde Topluluk Politikalarından sorumlu bakan olarak görev yapmıştı. Letta, bu görevle İtalya Cumhuriyeti'ndeki en genç bakanlık görevini de üstlenen isim olmuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER