ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 16:41

İsviçreli pilot 200 metreden kayalıklara düştü


Muğla'nın Fethiye ilçesinde yamaç paraşütü ile atlayış yapan İsviçreli pilot 200 metreden sarp kayalıklara düştü. Pilot, askeri helikopter yardımı ile kurtarıldı.

Tatil için İsviçre'den Fethiye'nin Ölüdeniz beldesine gelen Ronald Tröhler(51), yamaç paraşütü yapmak için bin 900 metre rakımlı Babadağı'na çıktı. Single (tek başına) atlayış gerçekleştiren İsviçreli pilot, bir müddet gökyüzünde süzüldü. Fakat kısa süre sonra paraşütü kapanan pilot, yaklaşık 200 metre yükseklikten sarp kayalıklara düştü. Uçuş yapan diğer pilotlar tarafından fark edilen Ronald Tröhler için UMKE ve Türk Hava Kurumu yetkililerinden yardım istendi. Arazinin sarp ve kayalık olmasından dolayı olay yerine güçlükle ulaşan ekipler, sağ bacağı, beli ve göğüs kafesinde kırık olan paraşütçüye ilk müdahaleyi yaptı. Sedye ile taşımak için arazinin çok sarp ve kayalık olması nedeniyle UMKE ekibi tarafından bölgeye helikopter istendi.

Dalaman Hava Meydan Komutanlığı'ndan kalkan helikopter olay yerine geldi. Helikopterden halatla aşağı inen iki personel, UMKE ekibi tarafından sedyeye bağlanan Tröhler'i helikoptere çekti. Yaralıyı alan helikopter buradan Fethiye Devlet Hastanesi'ne götürdü. Hastanede tedavisi süren İsveçli paraşütçünün, sağ bacağı, beli ve göğüs kafesinde kırıklar olduğu öğrenildi.

Türk Hava Kurumu yetkilisi Sedat Demir yaptığı açıklamada, bin 900 metre pistinden atlayış yapan paraşütçünün kalkıştan kısa süre sonra düştüğünü söyledi. İsviçre vatandaşı olan pilotun kayalık alana düştüğünü belirten Demir, "Ağır yaralanan paraşütçüye ilk müdahaleyi UMKE ekipleri yaptı. Fakat yaralının bu şekilde taşınması zor olacağı için Dalaman Hava Meydan Komutanlığı'ndan yardım istedik. Askeri helikopterle kurtarılan yaralı hastaneye sevk edildi." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER