ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 13:40

İsveç'te polis Romanları fişlemiş


İsveç emniyetinin, ülkede yaşayan ve değişik kentlerde oturan Roman uyruklu vatandaşlar hakkına bilgi topladığı ve bunları kayıt altına aldığı ortaya çıktı.

İsveç emniyet birimlerinin bilgisayar sisteminde, "Gezgin" adı altında açılan ayrı bir dosyada, ülkede yaşayan Romanlar'la ilgili arşiv bilgiler toplandığı, bilgisayar ortamına aktarılan Roman uyruklu kişi sayısının 4 bin 29'u bulduğu bildirildi.
Bilgisayar ortamında soy ağacı tutulan kişilerden 1000'e yakının küçük çocuklar olduğu, bunlar hakkında da aile bilgileriyle kayıt tutulduğu açıkandı.

İsveç'te, doğumlarda kız ya da erkek çocuklarına ayrı bir renk ve kimlik numarası verilirken, bu kuralın Romanlar için ayrı bir bölümde değerlendirildiği ve onlar için ayrı bir kayıt tutulduğu, burada anne ve babası ile birlikte soyağacının gösterildiği kaydedildi.

İsveç gazetesi Daganes Nyheter'de yer alan haber ülke gündemine gelirken, diğer basın organları da olaya geniş yer ayırdı. Habere ilişkin açıklama yapan emniyet yetkilileri, Romanları fişleme işlemlerinin yasal olmadığını, bu işlemin "emniyette görevli bir memur tarafından gerçekleştirildiğinin anlaşıldığını" öne sürdü.
İnsanlar hakkında etnik kökenlerine göre kayıt tutulmasının İsveç yasalarına göre yasak olduğu belirtilirken, Roman uyruklu İsveçliler olaya tepki gösterdi ve uygulamayı İkinci Dünya Savaşı'nda Hitlerin Çingene ve Yahudilere yaptığı uygulamaya benzetti.

İsveç'te çok sayıda Roman işkencelere tabi tutulmuş, soykırıma uğramış ve topraklarından sürülmüştü. İsveç Entegrasyon Bakanı Erik Ullenhag, bu nedenle Romanlardan özür dilemişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER