ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2014 Cumartesi 13:15

İsveç'te internetten içki satışı tartışması


İsveç'te Kamu Sağlığı Bakanı Maria Larsson, alkol satışı yasasına karşı gelerek bir marketler zincirinin internet üzerinden şarap satışına tepki gösterdi.
Bakan Larsson, internet üzerinden şarap satışının durdulması için yeni yasal düzenlemeyi savunurken, market yöneticileri ise internet üzerinden şarap satışlarının engellenmesi halinde konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşıyacaklarını açıkladı.
İsveç'te City Gross adlı bir market zinciri, geçtiğimiz haziran ayından itibaren internet üzerinden Danimarka şirketine ait şarapların satışına başladı. İsveç'te alkol satışı konusunda tekel konumunda olan Systembolaget, alışveriş merkezi hakkında yasadışı alkol satışı yaptığı suçlamasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Savcı ise internet üzerinden bir alışveriş firmasının alkol satışı yapmasını engelleyen yeterli ve belirgin bir kısıtlayıcı yasal düzenleme olmadığı gerekçesiyle soruştumayı sonlandırdı ancak tartışmalar kapanmadı.
İsveç Kamu Sağlığı Bakanı Maria Larsson, yaptığı açıklamada, marketin internet üzerinden şarap satışına karşı olduğunu, gerekirse yasal düzenleme ile bu satışın durdurulması gerektiğini bildirdi. Alkol satışı konusunda İsveç'te tekel konumunda olan Sytembolaget dışında bir yerde alkol satışının engellenmesi için hemen mevzuat değişikliğine gidileceğini ve bu konuda çalışmalara başlandığını açıklayan Larsson, internet üzerinden alkol satışının engellenmesi konusunda yasal düzenleme için bir heyetin de oluşturulacağını vurguladı.
İnternet üzerinden şarap siparişleri alıp, bu siparişleri müşterilerin evine kadar teslim eden marketler zincirinin yöneticisi Ole Nielsen de yaptığı açıklamada, şarapları market raflarında pazarlayıp satışa sunmadıklarını, bu nedenle Systembolaget'e ait olan alkol satışı yasasına karşı gelmediklerini savundu. İnsanların sağlığı ile oynamadıklarını kaydeden Nielsen, Danimarkali bir firma olarak müşterilerine internet üzerinden aldıkları siparişleri yerine getirdiklerini söyledi.
Nielsen, hükümetin, internet üzerinden alkol satışını engellemesi halinde, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıyacaklarını belirtti.
Arupa Birliği ülkeleri arasında internet üzerinden alkol satışı yapılabiliyor. İsveç'te Systembolaget firması zaman zaman alkol satışında tek bir firma olması nedeniyle Avrupa Komisyonu tarafından eleştiriliyor.
İsveç'te 18 yaşın altındakilere alkol satışı yapılması da yasak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER