ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2013 Çarşamba 10:54

İsveçli turistler, Tunceli'de dağ köyünü ziyaret etti


İsveçli bir grup turist, Tunceli'nin Pülümür ilçesine bağlı dağ köyünü ziyaret etti. Hasangazi köylüleri tarafından sevinçle karşılanan turistlere yöresel yemekler ikram edildi. Köylüler ve turistler hep birlikte halay çekti.

İsveç'in kuzeyinde yaşayan Lapon (Sami) ırkına mensup bir grup turist Tunceli'ye geldi. Gezileri kapsamında yöre Alevileri tarafından kutsal kabul edilen ziyaret yerleri ile kentin doğal güzellik merkezlerini gezen turistler daha sonra Pülümür ilçesine bağlı Hasangazi köyüne gitti. Burada Pülümür Belediye Başkanı Mesut Coşkun, köy muhtarı Zeynel Özkan ve köylüler tarafından karşılanan turistler, köyü gezerek bilgi aldı.

Turistlerin ziyaretine ilişkin konuşan Pülümür Belediye Başkanı Mesut Coşkun, başlatılan çözüm süreciyle birlikte ilçeye yerli ve yabancı turistlerin gelmeye başladığını belirtti. Coşkun, "Son bir yılda barış sürecinden dolayı ilçemizde daha sakin bir hava var. Son bir yılda Avrupa'dan çok ziyaretçi geldi. Bunların içinde yabancı uyruklu çok insan var. Biz de elimizden geldikçe misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyoruz." dedi.

Köy yollarının bozuk olması nedeniyle kendilerini buruk hissettiklerini ifade eden Hasangazi Köy Muhtarı Zeynel Özkan ise "Bugün yurtdışından arkadaşlar geldi. Yolların durumunu gördüler. Biz şahsen burukluk çekiyoruz. Bunlar Avrupalı, keşke yollarımız asfalt olsaydı." diye konuştu.

Turistleri köylerinde ağırlamaktan mutlu olduklarını belirten köylüler de hazırladıkları yöresel yemekleri turistlere ikram etti. Alevi dedesinin okuduğu sofra duasına da eşlik eden turistler, ziyaretten ve misafirperverlikten duydukları memnuniyeti kendi dillerinde söyledikleri türkülerle dile getirdi. Hasangazi köylüleri ise bu jeste karşılık Zazaca Türkçe türküler seslendirdi. Ziyaret, köy meydanında hep birlikte çekilen halayla son buldu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER