ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 21:53

İstimlak bedellerini az bulan köylüler, baraj inşaatının yolunu kapadı

İstimlak bedellerini az bulan köylüler, baraj inşaatının yolunu kapadı


Sakarya'nın Akyazı ilçesinde Ballıkaya Barajı nedeniyle arazileri kamulaştırılan köylüler, istimlak bedellerinin düşük olmasına tepki göstererek inşaat alanına giden yolu kesti.

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Sakarya Nehri'nin kolu olan Mudurnu Çayı üzerinde yaptırılacak Ballıkaya Barajı nedeniyle arazileri istimlak edilen köylüler, kamulaştırma ücretlerini düşük buldu. Baraj alanında yer alan köylerin muhtarları ile bir grup vatandaş, tepki amacıyla baraj inşaatına giden yolu kesti. Araçların geçişine izin vermeyen köylüler, baraj inşaatını yapan firmanın ve DSİ'nin yetkilileri ile görüştü. Yapılan görüşmeler sonucunda köylülere sorunlarını ilgili yerlere iletmeleri için bir kaç gün süre verildi. Bunun üzerine köylüler, eylemlerine son verdi. Eylem sebebiyle jandarma çevrede güvenlik önlemi aldı.

Akyazı ilçesi Beldibi köyü sınırları içerisinde yapılacak ve temeli Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından atılan Ballıkaya Barajı, 71 milyon 618 bin liraya mal olacak. Şehre, yılda 189 milyon metreküp içme suyu sağlayacak barajdan Sapanca Gölü'ne de su aktarılabilecek. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER