ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 14:16

İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü


 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mehmet Akif Ersoy'un, İstiklal Marşı'yla sadece Kurtuluş Savaşı'na değil, milletin tarihsel yolculuğuna, gönül ve ruh yüceliğine ışık tuttuğunu kaydetti.
     Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Gül, İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
     Cumhurbaşkanı Gül, milletin, kurduğu güçlü devletlerle tarihe damgasını vurduğunu ve medeniyete eşsiz katkılarda bulunduğunu ifade ederek, tarih boyunca, fedakarlığı, birlik ve beraberliği, vatan sevgisiyle büyük kahramanlıklar gösteren milletin, hür ve müstakil yaşayarak bugünlere geldiğini vurguladı.
     Bunun en güzel örneklerinden birinin de Atatürk önderliğinde verilen bağımsızlık mücadelesi olduğuna dikkati çeken Gül, şunları kaydetti:
     ''Milletimiz bu süreçte kenetlenerek, birlik ve beraberliğinden aldığı güçle eşsiz bir direnişe ve şahlanışa imza atmıştır. Bağımsızlık sürecinde aktif rol alan ve eşsiz dizeleriyle halkımızın hislerine tercüman olan büyük mütefekkir, şair, dava adamı Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı'yla bu kahramanlığı ölümsüzleştirmiştir. Mehmet Akif, İstiklal Marşı'yla sadece Kurtuluş Savaşı'na değil, milletimizin tarihsel yolculuğuna, gönül ve ruh yüceliğine ışık tutmuştur. Biz çok iyi biliyoruz ki milletimizin birlik ve beraberliği, dayanışması ile üzerinden gelemeyeceği hiçbir şey yoktur. Akif de dizelerinde bunu en güçlü şekilde ifade etmiştir.''
     Türk milletinin kahramanlığının, vatan sevgisinin, hürriyet tutkusunun, karakterinin ve eşsiz mücadelesinin ölümsüzleşen anıtı İstiklal Marşı'nın, Mehmet Akif Ersoy'un kaleminden çıkıp millete mal olduğuna işaret eden Gül, Mehmet Akif'in de İstiklal Marşı'nı, tüm eserlerini topladığı Safahat'a almayıp millete mal etmesi ve orduya ithaf etmesinin bunun en güzel göstergesi olduğunu bildirdi.
     Gül, şöyle devam etti:
     ''Bugünlere kolay gelinmemiştir. Kurtuluş Savaşı kolay kazanılmamıştır. İstiklal Savaşı'na şair, mütefekkir ve vatansever kimliğiyle eşsiz destek veren Mehmet Akif, 'Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın' derken verilen mücadelenin büyüklüğünü en veciz şekilde ifade etmiştir.
     Bizler bugün bu mücadeleyi, kültür ve sanatta, bilim ve teknolojide, ekonomide, hayatın bütün alanlarında ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak, çocuklarımıza daha demokratik daha müreffeh bir Türkiye bırakmak için yapıyoruz. Şehitlerimize ve bize bu cennet ülkeyi miras bırakan atalarımıza karşı en büyük sorumluluğumuz budur.''
     Milletin tüm farklılıklarıyla büyük bir kültürel zenginliğe sahip olduğunu ve asırlardır dayanışmasıyla bütün zorluklara göğüs gerdiğinin altını çizen Gül, Türkiye, Cumhuriyetin 100. yılında koyduğu büyük hedefleri de birlikteliğinden aldığı güçle gerçekleştireceğini ve herkesin bu sorumlulukla hareket edeceğine, barışa, kardeşliğe ve birlikte yaşama iradesine sahip çıkarak gayret göstereceğine yürekten inandığını aktardı.
     Gül, mesajında İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü'nde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, Mehmet Akif Ersoy'u, İstiklal Savaşı'nın tüm kahramanlarını rahmetle ve minnetle andığını belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER