ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 11:56

"İstihdam problemi olmayan programlar açıyoruz"

"İstihdam problemi olmayan programlar açıyoruz"


 Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, 2013-2014 akademik yılı için üniversite bünyesindeki meslek yüksekokullarına 16 yeni program açarak 630 ek öğrenci alınmasına karar verildiğini belirtti. Orbay, “Mezuniyet sonrası istihdam problemi olmayan alanlarda program açıyoruz.” dedi.

Amasya Üniversitesi, bünyesinde yer alan meslek yüksekokullarına yeni program açarak istihdam odaklı büyümeye devam ediyor. Üniversite bünyesinde ki akademik ve fiziksel altyapı durumu da dikkate alınarak, 2013-2014 akademik yılı için Amasya Üniversitesi bünyesindeki meslek yüksekokullarına 16 yeni program açılarak 630 ek öğrenci alınmasına karar verildi.
Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay; üniversite bünyesinde yeni programlar açarken, il, bölge, ülke ve uluslararası ihtiyaç ve değişimleri göz önünde bulundurduklarını söyledi.

Mezuniyet sonrası istihdam problemi olmayan alanlarda program açtıklarını belirten Orbay, “Sanayicilerin ve iş dünyasının problemlerine ve ihtiyaçlarına odaklanmış programlar ve benzeri kriterlere göre düzenlemeler yapmak zorundayız. Analiz yapılmadan açılacak her program, kısa süre sonra kamu kaynaklarının israf olması, ayrıca bu programlardan mezun olan gençlerin umutlarının ve enerjilerinin başlamadan bitmesi anlamına gelmektedir. Bu anlamda, Amasya Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Koordinasyon Kurulu, üniversitemiz iç ve dış paydaşların görüşleri doğrultusunda mezuniyet sonrası istihdam sorunlarının yaşanmadığı alanlara yönelerek yeni bölümler açma gayreti içerisindedir. Açılmasına ve öğrenci alınmasına karar verilen bu programlar doluluk oranının, mezuniyet sonrası istihdam probleminin yaşanmadığı programlar olduğu görülecektir. Marka Kentin, Marka Üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlerken, Amasya’mızı bir yükseköğretim kenti olma yolunda hızla geliştirme adına emin adımlarla ilerliyoruz." diye konuştu.

2013-2014 akademik yılı için açılacak program ve alınacak öğrenci sayısı şu şekilde: Amasya Sosyal Bilimler MYO Reklamcılık 40, Halkla İlişkiler ve Tanıtım (İkinci öğretim) 40, Gümüşhacıköy MYO İşletme Yönetimi 40, Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası (İkinci öğretim)40, Yerel Yönetimler (İkinci öğretim) 40, Merzifon MYO Makine (İkinci öğretim)30, Giyim ve Üretim Teknolojileri (İkinci öğretim) 30, Yapı Denetimi (İkinci öğretim) 30, Suluova MYO Sivil Savunma ve İtfaiyecilik 40, Laborant ve Veteriner Sağlığı (İkinci öğretim) 40, Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi (İkinci öğretim)40, Sabuncuoğlu Şerefeddin SHMYO Optisyenlik 50, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 50, Yaşlı Bakımı (İkinci öğretim) 40, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (İkinci öğretim) 40, Çocuk Gelişimi (İkinci öğretim) 40 öğrenci olmak üzere toplan 630 öğrenci alınacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER