ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 16:44

İstemihan Talay: Bana ihtiyaç var

İstemihan Talay: Bana ihtiyaç var


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na CHP'den aday adaylığını açıklayan eski Kültür ve Turizm Bakanı İstemihan Talay, ilçe gezilerine başladı. Talay, Gülnar ilçesinde yaptığı konuşmada, neden aday olduğunu anlattı. "Buradaki seçimin CHP tarafından alınması bir zorunluluksa, burada bana ihtiyaç var." diye konuştu.

İstemihan Talay, Gülnar'da CHP İlçe Başkanlığı'nda yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "Bazı arkadaşlar şunu düşünebilir; 'İstemihan Talay, kaymakam olarak çok genç yaşta hayata atılmış ve kitlelere hizmet etmeye başlamış. Yine 33 yaşında Türkiye'nin en genç ve en etkili genel müdürü görev yapmış. Daha sonra 4 dönem milletvekili olmuş. 5 yılda 3 hükümette Kültür Bakanı olarak çalışmış böyle bir insanın Mersin'de başkan adayı olmak için ne gibi bir gerekçesi olabilir? Hangi makam, hangi mevki için böyle bir çalışmaya başlamış olabilir?' Bu sorunuzun cevabını çok açık ve net vermek istiyorum. Biz bugüne kadar hep halka hizmet ettik. Bundan sonra da halka hizmet etme gayemizin dışında hiç amaç ve hiç bir hedef yoktur."

Yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası'na da değinen Talay, Mersin'de ne milletvekilliğine ne de Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olma gibi heves veya bir çabası olmadığını anlatırken, "Çünkü burada sistem kendi kendine devam ediyordu. Ama şimdi Mersin, kaybetmek riski ile karşı karşıyadır. Neden kaybetme riski ile karşı karşıyadır? Toroslar'dan Akdeniz'e kadar, Anamur'dan Yenice'ye kadar bütün bu kesimlerin oy kullanması durumunda. 600 bin seçmen kitlemiz 1 milyon 300 bini aşıyor. Bu durumda AK Parti ve MHP'nin oy oranı daha yüksek çıkıyor. Dolayısıyla buradaki seçimin CHP tarafından alınması bir zorunluluksa, burada bana ihtiyaç var." dedi.
Talay, Gülnar İlçe Başkanı Yüksel Zil ve yönetim kurulu üyelerinin sorunlarını dinleyerek ilçeden ayrıldı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER