ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Kasım 2014 Cumartesi 18:59

İşte zirvenin ayrıntıları...

İşte zirvenin ayrıntıları...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Biden ile yaptığı 4 saate yakın süren görüşme sonrası ortak açıklama yaptılar.


Saat 14.30'da başlayan ve yaklaşık 4 saat süren Erdoğan-Biden görüşmesi sona erdi..

Toplantı sonrası Biden ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-ABD dayanışmasının bu dönemde çok önemli olduğunu anlattı. Erdoğan ilişkilerin bugün daha kapsamlı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Biden ile görüşmesine ilişkin, "Her şeyden önce birinci derecede Suriye ve Irak'ta yaşanan gelişmeler ile DEAŞ (IŞİD) tehdidi konusunda etraflıca bir görüşme imkanımız oldu" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstişare ettiğimiz pek çok konuda Amerika Birleşik Devletleri ile fikir birliği içerisinde olduğumuzu da memnuniyetle gördüğümüzü ifade etmek isterim" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğin korunması için ABD ile işbirliğimizi derinleştirerek, daha da etkin kılmaya kararlıyız. Bugünkü görüşmelerimiz bu bakımdan çok çok önemlidir. En üst düzeydeki temaslarımız aynı yoğunlukta devam edecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "ABD ile ilişkilerimiz, ortak değerler ve müşterek menfaatler temelinde karşılıklı saygıya dayalı biçimde günün stratejik şartlarına da uyum sağlayarak gelişiyor. Türkiye-ABD ilişkilerimizin bugün her zamankinden daha kapsamlı ve güçlü olduğuna inanıyorum" dedi.

Biden, Türkiye'nin kendisine ve ailesine büyük ilgi gösterdiğini dile getirdi. IŞİD'e karşı koalisyon olarak neler yapılabileceğini görüştüklerini anlattı.

ABD Başkan Yardımcısı Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptıkları görüşmede Kıbrıs'tan bahsettiklerini belirterek, "Amerika, BM liderliğindeki, adanın, iki toplumun, iki bölgeli bir federasyon olarak birleştirilmesi konusunda çabaları desteklemektedir. Bugün eğer siyasi irade varsa Türkiye de dahil, hem bölgede hem de adadaki tüm halkın çıkarına uygun olacak bir çözüm için bir potansiyel vardır. Bunun gerçekleşmesi için gerginliğin düşürülmesi ve müzakere masasına dönülmesine odaklanmak gerekmektedir" dedi.

Türkiye'nin Suriye'de olanlardan dolayı ağır bir yük taşıdığını, 1 milyon 600 bin insana kucak açtığını söyleyen Biden, bu kadar yüksek mülteciyi ağırlamanın maliyetinin yüksek olduğuna inandığını söyledi. Joe Biden, Irak ve Suriye'nin yanı sıra Kıbrıs konusunu da ele aldıklarını söyledi.

Biden, Türkiye ile ABD ilişkilerinin 60 yıllık bir süredir devam ettiğini ilişkilerin aynı şekilde süreceğini anlattı.  

KAYNAK:
Ajanslar
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER