ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Kasım 2012 Çarşamba 08:12

İşte yerli elektrikli otomobilin üretileceği il

İşte yerli elektrikli otomobilin üretileceği il


Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BBTM)'ni desteklerle daha da iyi noktaya taşıyacaklarını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Altunbaşak'a geçen ay yeni yerine taşınan BBTM tesislerini gezdirdi. İlköğretim öğrencilerinin de bulunduğu ziyarette BBTM'nin deney alanlarını gezen Prof. Dr. Altunbaşak, yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgiler aldı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, TÜBİTAK olarak elektrikli otomobil projesi başlatacaklarını ve bu işin merkezi olarak Bursa'yı düşündüklerini ifade ederek şunları söyledi:

"İçten yanmalı motordan elektrikli otomobile geçişte teknoloji yarı yarıya basitleşiyor. Bu fırsatı 'ülke olarak değerlendirelim' istiyoruz. Yatırımın büyük bir kısmını belki TÜBİTAK yapacak ama belli bir noktaya getirdikten sonra bunu bütün sanayiye açacağız. Bu iş için 100 milyon lira kaynak ayırdık. Onun merkezini de Bursa olarak görüyoruz. Bursa'da da bizim bir laboratuvarımız var. Orayı üs olarak kullanalım diyoruz. Çünkü otomotiv endüstrisinin merkezi Bursa. Ciddi bir yan sanayisi olduğu için Bursa'yı merkez olarak alalım. Öyle bir projeyi bu ayın 26 - 27'sinde Ankara'da başlatma çalışmamız olacak." 

Bilim merkezi bulunan iller arasında Bursa'nın yerinin özel olduğunu, Bursa'nın herkesten önce adım atarak bilim merkezini hayata geçirdiğini vurgulayan Altunbaşak, TÜBİTAK olarak interaktif öğrenme metoduna dayanan bilim merkezlerini desteklemeye devam edeceklerini ifade etti. Altunbaşak, "TÜBİTAK olarak Bursa´ya da elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız. Bundan 3 ay önce Ankara´da ön sözleşmemizi imzaladık. İnanıyorum ki 6 ay sonra, BBTM'nin yeni binası bittikten sonra, daha kapsamlı bir bilim merkezinin faaliyetini hep birlikte başlatacağız." diye konuştu.

BBTM´yi de bu hedef doğrultusunda hizmete aldıklarını, merkezin daha kapsamlı bir binaya kavuşması için çalışmalara başladıklarını ifade eden Başkan Altepe, şunları kaydetti: "Bu amaçla bilim ve teknoloji merkezi inşaatımız sürüyor. Sayın başkanımızın aracılığıyla, BBTM'nin yeni binası için 40 milyon TL’lik bir ek kaynak geliştirdik. Bu konuda kendilerine şükranlarımızı arz ediyoruz. Yer darlığından dolayı 140 üniteyle başlattığımız çalışmayı inşallah yeni binanın tamamlanmasıyla 250 üniteye çıkartacağız."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER