ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 09:43

İşte Ömer Güney'in Türkiye macerası

İşte Ömer Güneyin Türkiye macerası

MİT ve Emniyet, PKK'lı kadın cinayetleri zanlısı Güney'in Türkiye ziyaretlerinde kimlerle temas kurduğunu araştırıyor.


MİT ve Emniyet, 3 PKK'lı kadın ın öldürülmesiyle ilgili Fransa'da gözaltına alınan Ömer Güney hakkında önemli bilgilere ulaştı.Yapılan araştırmada Güney'in, olaydan önce son bir yıl içerisinde Türkiye'ye 3 değil, tam 10 kez giriş-çıkış yaptığı tespit edildi.

Elde edilen bilgilere göre Güney, son ziyaretini Oslo görüşmelerinin medyaya sızdırıldığı 22 Ağustos 2012'de yaptı.

PARİS-ANKARA-İSTANBUL ÜÇGENİ

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan ülkeye giriş yapan Güney, aktarmalı bir uçakla aynı gün Ankara'ya hareket etti. PKK'nın kullandığı yöntemlerin aksine sahte değil, adına kayıtlı gerçek bir pasaportla Türkiye'ye giriş yapan zanlı, 30 Ağustos tarihinde aynı yolla İstanbul'dan Paris'e döndü.

NTV'den Gökhan Gerçek'in haberine göre; Güney'in Ankara'da olduğu dönemde, 24 Ağustos tarihinde Gölbaşı'na giderek, pasaportunu yeni çipli pasaportla değiştirdiği bilgisine ulaşıldı.

Ziyareti sırasında Ankara'da bulunan yakınlarıyla görüşmediği belirlenen Güney'in Başkent'te nerede kaldığı ve kimlerle görüştüğü araştırılıyor.

Bu çerçevede sabıkası ve hiçbir suç kaydı bulunmayan Güney'in o tarihte gitmiş olabileceği yerlerin güvenlik ve MOBESE kayıtları inceleniyor. Ömer Güney'in, akrabalarına ait telefonların görüşme kayıtlarının da mercek altına alındığı öğrenildi.

5 TELEFON 45 TAKIM ELBİSE

Paris'te 3 PKK'lının öldürülmesi olayında tutuklanan Ömer Güney'in arkadaşı Y.A., "Güney'in 45 takım elbisesi ve 4-5 telefonu vardı. Telefonlarını sürekli saklardı" diye konuştu.

Paris'te 3 kadın PKK'lıyı öldürmek şüphesiyle tutuklanan Ömer Güney'in ev arkadaşı konuştu. PKK'ya yakınlığı ile bilinen bir internet sitesine konuşan Y.A, Ömer Güney'i sakin, düzgün bir insandı şeklinde tanımladı, sürekli dernek çevresinde gördüğü için güvendiğini belirtti. "Güney'in 45 takım elbisesi ve 4-5 telefonu vardı. Telefonlarını sürekli saklardı" ifadesini kullandı. Y.A, cinayetlerin işlendiği gün, Güney'in "Öldürülenleri sağ salim gördüğünü" söylediğini aktardı. İfade için Güney'in isteği üzerine emniyete birlikte gittiklerini söyledi ve "Üzerinde sürekli tornavida, bıçak ve sprey taşırdı" dedi.

Y.A, soruşturma çerçevesinde bir süre gözaltında tutulmuştu.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER