ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 15:20

İşte Eczacıbaşı'nın orman katliamı!

İşte Eczacıbaşının orman katliamı!

Herkes Gezi Parkını konuşurken Sarıyer’de bu fotoğraflar Facebook ve Twitter üzerinden paylaşım rekoru kırıyor.


Gezi Parkı eylemleriyle başlayan ve ağaçların korunmasına yönelik tartışma Zekeriyaköy'deki katliamı da gündeme getirdi. Fotoğraflar, son günlerde Taksim’e giden CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in izniyle Zekeriyaköy’de yaşanan orman katliamını gözler önüne seriyor.

Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçen plan tadilatı ile yeşil alan ile villaların yapılacağı alanın yerleri değiştirildi. Değişiklikte manzaralı olan yeşil alan dere olarak bilinen atıl yere taşınırken, lüks villaların yapılacağı alan da manzaralı ormanlık alana çekildi.

Sarıyer Belediyesi’nin onayı ile büyük bir ağaç katliamın yaşandı. Bu değişiklik sayesinde Eczacıbaşı’na 100 Milyon Doların üzerinde rant sağlandı. Bölgedeki gayrimenkul işletmelerine göre, derede yapılacak olan bir villanın değeri 500 bin dolar civarında olabileceği tahmin edilirken değişiklikle beraber villaların değeri 3 milyon dolara kadar çıktı.

ORMAN KATLİAMI CHP’Yİ İKİYE BÖLMÜŞTÜ

Eczacıbaşı Grubu’nun Zekeriyaköy’deki Ormanada projesi ile ilgili kıyak sayılabilecek plan tadilatı CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyelerini de ikiye bölmüştü. CHP’li meclis üyelerinin neredeyse yarısı bu plan tadilatına karşı oldukları için meclis toplantısına katılmazken, maddenin görüşüldüğü sırada AK Parti Meclis Üyeleri de meclisi terk etmişti. CHP’lilerin oy çokluğu ile geçen plan tadilatından sonra yüzlerce ağaç sökülerek Zekeriyaköy’de büyük bir orman katliamı yaşanmıştı. Sarıyer Manşet Gazetesi’nin daha öncede gündeme getirdiği bu ağaç katliamı birçok ulusal gazetede de yayınlanmıştı.

İşte orman katliamının öncesi ve sonrası fotoğrafları:

Eczacıbaşı'nın Ormanada projesinin yapılmadan önce, proje alanının görüntüsü

Eczacıbaşı'nın Ormanada projesini yaptıktan sonra, proje alanının görüntüsüTimetürk'te yer alan habere göre; Orman katliamının nedeni , Eczacıbaşı Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım’ın yeni konut projesi "Ormanada". Ormanada için yapılan tanıtımda, "220 dönümlük bir yaşam alanı olarak tasarlanan Ormanada, Zekeriyaköy’de, kentin nefes aldığı ormanın tam ortasında, dört bir yanı orman ve yeşil alanlarla kaplı, doğanın içinde bir hayat sunuyor" denildi. Ancak hazırlanan tanıtımda, 220 dönümlük etrafı yeşilliklerle çevrili proje için "Ormanada"nın üzerinde yükseleceği alanda ağaç katliamı yapıldığı bilgisine ise yer verilmedi. Orman katliamının yapıldığı alanda, 188 adet beş farklı tip villa ile 71 adet dört farklı tip sıra ev inşa edilmesi planlanıyor.

OKUL VE CAMİ NE OLDU

Sarıyer Belediyesi’nin plan tadilatıyla Zekeriyaköy’deki Ormanada projesinde Eczacıbaşı’na sağladığı 100 Milyon doların üzerindeki rantın tartışmaları yeniden alevlendi. Plan tadilatına okul ve cami sözü verildiği için “evet” oyu kullanan MHP’liler Şükrü Genç’e hesap sordu.

Meclis başkanlığına önerge veren MHP'li Meclis Üyesi Osman Güloğlu, “Eczacıbaşı’nın yaptığı yatırımdan dolayı daha önce bir teklifle biz cami ve okul yapılmasını istemiştik. Bu cami ve okul yapımı ne durumda, yapılıyor mu, yapılacak mı? Bu konuda her hangi bir bilgi yok. Bu konuda bilgi almak istiyoruz ” dedi. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER