ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 10:48

İstanbul'un fethinin 560. yılı böyle kutlandı

İstanbulun fethinin 560. yılı böyle kutlandı

İstanbul'un Fethi'nin 560. yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Haliç'te ışık, su, ses, lazer, havai fişek ve fethi anlatan üç boyutlu film gösterisi yapıldı.


Özel Balat Hastanesi karşısında Haliç'in üstüne kurulan platformda gerçekleştirilen etkinlik öncesinde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, fethin çok farklı bir anlayışı ortaya koyduğunu belirterek, "Yani fetih, Avrupa Ortaçağ karanlığından Yeniçağ'a geçiş anlayışını ortaya çıkardı. Çünkü o döneme kadar şatolardan, kalelerden, kale şehirlerden yönetilen halk yerine, halkla bütünleşebilen, halkla bire bir ilişki kurabilen bir yönetim anlayışı ortaya konuldu. Bu anlayış, yeni bir anlayış olarak dünyada yeni ufuklar açtı" dedi.

Dil, din, ırk ve mezhep farklılıklarının fetihle ortadan kalktığını belirten Topbaş, fetihle dünyaya barış mesajlarının verildiğini kaydetti. Fethin, Türk medeniyetinin engin hoşgörüsünün bir örneği olduğunu anlatan Topbaş, o zamanlar fetihlerde insanlar katledilirken İstanbul'un fethinden sonra insanların yaşamının teminat altına alındığını anımsattı. Topbaş, konuşmasını fethin kumandanı Fatih Sultan Mehmet ve askerlerini hayırla yad ederek tamamladı.

SU, IŞIK, LAZER, HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİ

Topbaş'ın konuşmasından sonra Haliç'in suları üzerinde efekt, lazer ışıkları ve havai fişeklerin kullanıldığı görsel şölen sunuldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, fethi dünya çapında görsel ve işitsel bir gösteriyle yaşatmak için Haliç-Balat bölgesinde su üzerinde kurulan 200 metre uzunluğundaki platformlara ve 10 tekneye ışık, ses, su, lazer, video, pyroteknik ve havai fişekler yerleştirdi. Gösteride,100 yüksek güçlü efekt ve tarama ışığı, yüksek güçlü 17 lazer, 147 değişik efektli su fıskiyesi, 220 su altı aydınlatma LED ışığı, 15 alev efekti, 5 ekstrem patlama ve alev efekti, 380 değişik efektli pyroteknik malzeme ile binlerce havai fişek kullanıldı. Ayrıca 600 metrakarelik dev LED ekran ile 3D fetih filmi gösterildi.

Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü tarafından verilen konserin ardından havai fişek gösterisi gerçekleştirildi. Gösteri, vatandaşlar ve turistler tarafından ilgiyle izlendi.

HANEDAN ÜYELERI DE KUTLAMALARİ İZLEDİ

Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin organize ettiği fetih kutlamasını, bazı Osmanlı hanedanı üyeleri ile Filistin Kadın İşleri Bakanı Cemile Eş-Şanti de izledi.  

İSTANBUL'UN FETHİ YUNANİSTAN'I KARIŞTIRDI

Yunanistan'da ırkçı Altın Şafak Partisi (Golden Hawn) üyeleri Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethinin 560’ncı yıldönümünü protesto etmek amacıyla Atina'da Meclis'in önünde miting düzenledi.

Yunanistan’da ciddi şekilde artan göçmenleri hedef alan şiddet olaylarıyla mücadele konusunda koalisyon ortağı partiler arasında yapılan görüşmeler bir anlaşma sağlanamadan sona ermişti. Üç partili koalisyonun ikinci büyük ortağı PASOK, aşırı sağcı Altın Şafak Partisi’nin eylemlerini sınırlayabilmek için ırkçılıkla mücadele yasası çıkarılmasını istiyordu. Ancak koalisyonun büyük ortağı Yeni Demokrasi Partisi, yürürlükte olan yasaları yeterli görüyor. İnsan hakları örgütleri, Yunanistan’da etnik azınlıkları hedef alan saldırılardaki artıştan endişe duyduklarını açıklamıştı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER