ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 16:41

İstanbul'u havai fişekler aydınlatacak


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Bayramı’nın 90. yılını bu yıl da çeşitli etkinliklerle kutlayacak. 90. yıl kutlamalarının bu yılki adresi yine İstanbul Boğazı olacak. Kutlamalar havai fişek gösterisi, ses ve ışık gösterileri ile görsel bir şölene dönüştürülecek.

Törenler, Boğaziçi Köprüsü ve Kız Kulesi arasındaki alanda yapılacak. Tören, ilk olarak saat 19:30’da ışık gösterisiyle başlayacak. Hemen ardından büyük havai fişek gösterisini ise Ortaköy Meydanı’ndan saat 19.45’da Başkan kADİR Topbaş tarafından başlatılacak. 16 ayrı noktadan 20 tonluk, toplam 48 bini aşan sayıda havai fişek atışı yapılacak ve her biri 8 bin watt enerji veren toplam 150 skytracer kullanılacak. En büyüğünün ağırlığı 10 kilogram üzerinde olan havai fişekler İstanbul Boğazı’nda 250 metreye kadar yükselecek.

Boğaziçi Köprüsü üzerinde 60 ateşleme sistemi yer alacak ve bin metre uzunluğunda ateş şelalesi oluşturulacak. 15 dakikalık gösteri müziği Fahir Atakoğlu tarafından organizasyona özel olarak bestelendi. Gösterinin koreografisi bu besteye göre yapıldı. Gösteriler, canlı yayında Power FM 100 frekansından yayınlanacak ve organizasyon müziği eşliğinde seyredilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dünya çapında bir şölene dönüştürdüğü organizasyon öncesi ve sırasında 30’u yurt dışından olmak üzere toplam 300 kişilik bir ekip görev yapacak.

Ses Sistemi Kurulacak Alanlar şöyle: Üsküdar Kuzguncuk Sahili,Üsküdar Paşalimanı Sahili, Üsküdar Beşiktaş - Kabataş Motor İskelesi yanındaki park, Üsküdar Şemsi Paşa Sahili, Radar mevkii, Üsküdar Çamlıca İBB Sosyal Tesisler Bahçesi, Beşiktaş Ortaköy Sahili, Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa Meydanı, Beşiktaş Dolmabahçe Çay Bahçesi, Beyoğlu Kabataş Sahili, Beyoğlu Fındıklı Parkı, Eminönü, Üsküdar - Kadıköy İskeleleri Arası.

SEYİR NOKTALARI

Anadolu Yakası: Üsküdar Kuzguncuk Parkı, Paşalimanı Parkı, Üsküdar İskele Sahili, Salacak Sahili.

Avrupa Yakası: Ortaköy Sahili, Beşiktaş Sahili, Dolmabahçe Sahili.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER