ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2014 Cumartesi 08:55

İstanbul'daki uçak kaçırma girişimi


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Pegasus Havayolları uçağına düzenlenen operasyona ilişkin, "Güvenlik birimlerimiz, bu konularda ne kadar yetkin, donanımlı, süratli, istihbarat paylaşımında bilgili ve maharetli olduklarını, hiç kimseye bir sıkıntı yaşatmaksızın gerçekleştirdikleri operasyonla net olarak gösterdiler ve kendilerine duyulan güveni bir kez daha teyit etmiş oldular" dedi.
Vali Mutlu, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, kaçırılma girişiminde bulunulan Pegasus Havayolları uçağıyla ilgili operasyonda emeği geçen, emniyet mensupları başta olmak üzere bütün arkadaşlarını yürekten kutladığını söyledi.
Mutlu, "Bu operasyonun yönetilmesinde, Emniyet Müdürümüz, emniyete bağlı bütün birimlerimiz, İstanbul'daki bütün istihbarat birimlerimiz, Ankara'da Sayın İçişleri Bakanımız, İçişleri Bakanlığımızın bütün ilgili birimleri, kriz merkezinde görev yapmakta olan bütün arkadaşlarımız çok yoğun bir işbirliği gerçekleştirdiler ve çok başarılı bir operasyon tamamlandı" diye konuştu.
Olayın üzücü olduğunu vurgulayan Vali Mutlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Soçi'de barışa hizmet eden olimpiyatların, barış ruhunu yükseltecek olan olimpiyatların sabote edilmesine yönelik birtakım istihbari bilgiler farklı kanallardan zaten geliyordu ama bunun şehrimizde yaşanmış olması bizi üzmüştür. Fakat güvenlik birimlerimiz, bu konularda ne kadar yetkin, donanımlı, süratli, istihbarat paylaşımında bilgili ve maharetli olduklarını, hiç kimseye bir sıkıntı yaşatmaksızın gerçekleştirdikleri operasyonla net olarak gösterdiler ve kendilerine duyulan güveni bir kez daha teyit etmiş oldular. Yürekten kutluyorum. Pegasus Havayolları başta olmak üzere, bu operasyonda üzülmüş olan herkese bir kez daha 'geçmiş olsun' dileklerimi iletiyorum."

- Sorular

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Vali Mutlu, "Korsanda bomba var mıydı?" sorusuna karşılık, "Şu anda üzerinde bir bomba yok" dedi.
Korsanın saat kaçta etkisiz hale getirildiğinin sorulması üzerine, bunun twitter'da paylaştığı mesajlara bakılarak anlaşılacağını söyleyen Mutlu, korsanın sarhoş olup olmadığı sorulunca da şu yanıtı verdi:
"Sarhoş olduğu yönünde bütün bilgileri aldık. Biz içeride yapacağımız operasyonda akli melekeleri nedir, problemleri var mıdır, ruh sağlığı yerinde midir, fevri midir, psikolojisi nedir, alkol almış mıdır, yol boyunca alkol kullanmış mıdır, bütün değerlendirmeleri yaptık. Bununla ilgili alkol noktasında herhangi bir bulgu bize ulaşmadı. Tabii ki şunu söyleyeyim, alkol almamış olmakla birlikte, farklı kendisini zinde tutacak şeyler kullanmış olabilir."
Vali Mutlu, korsanın tam olarak ne istediği yönündeki soruya karşılık, "Şu anda görüldüğü kadarıyla bizden istekleri oldu. Müzakereler esnasında paylaştığı şeyler oldu. Özellikle kendi ülkesinden İstanbul'daki birtakım yetkililerle görüşme noktasında arzuları oldu. Bütün bunları o müzakere süreci içinde gerekli zamanlamalarla biz de koordine etmeye çalıştık. Talepleri vardı kendi ülkesine iletmek istediği" yanıtını verdi.
Soru üzerine korsanın Ukraynalı olduğunu belirten Mutlu, "Ne yapacağına dair bir şey paylaştı mı?" sorusu üzerine de "Hayır. Uçağı Soçi'ye yönlendirmeyi istiyordu. Oradaki sportif faaliyetlerle ilgili bir mesaj vermek niyetinde olduğu anlaşılıyordu" dedi.
Bir gazetecinin, "Soçi'de gözaltılar olmuş" şeklindeki sorusuna karşılık bunu bilemeyeceğini ifade eden Mutlu, "Ülkesine teslim edilecek mi?" sorusu üzerine de "Gözaltında adli makamlarımız gerekli yasal işlemleri yapacaktır" yanıtını verdi.

- "Şu anda örgütsel bağlantıyla ilgili bir bulgumuz yok"

Vali Mutlu, korsanın 40-45 yaşlarında olduğunu, ismini aldığını ancak şu an hatırlamadığını kaydederek, örgütsel bağlantısı olup olmadığı yönündeki soruyu da "Şu anda örgütsel bağlantısıyla ilgili herhangi bir bulgumuz yok. Tabii ki bunlar incelenecek" şeklinde yanıtladı.
Korsanın neden Türk uçağına seçtiğine ilişkin soru üzerine de Mutlu, "Bu konuyla ilgili çok net olarak bir şey söylemiş değil. Tabii ki neden bizim bir uçağımız üzerinde böyle bir şey yaptı bunu bilemiyorum. Belki kendisine göre birtakım açıklamaları olabilir" dedi.
Soru üzerine, bu konuda Ukraynalı yetkililerle bir görüşmeleri olmadığını söyleyen Mutlu, "Elinde paket mi vardı, nasıl bomba olduğuna inandırdı?" sorusuna karşılık da "Elinde bir el çantası vardı. El çantasında birtakım elektronik, i-pad, cep telefonu türü şeyler vardı" şeklinde konuştu.
Vali Mutlu, korsanın nasıl ikna edildiğinin sorulması üzerine, "Müzakerecilerimiz vardı. Ukrayna diliyle konuşan etkili bir müzakerecimiz vardı. Müzakerecimizle bu konuyla ilgili gerekli donanımlı bir arkadaşı kullandık. Kendisini de biraz rahatlatmış olduk böylece" dedi.
Bir soru üzerine, korsanın Çerkezlere yönelik herhangi bir açıklaması olmadığını vurgulayan Mutlu, "Çerkez meselesine, Çerkez yurttaşlarımızın veyahut Kafkaslar'da yaşayan Çerkezlerin sorunlarına yönelik herhangi bir ifadesi mülakatlar esnasında olmadı" diye konuştu.
Vali Mutlu, "Yolcuların tanıklığına başvurulacak mı?" sorusuna karşılık da "Şimdi onları hem misafir ediyoruz hem de bu konuyla ilgili adli makamlar, bundan sonraki süreci onlar takip edecekler" dedi.
Hava korsanıyla ilgili soru üzerine Mutlu, "Adli makamlar bununla ilgili işlemleri yapmak üzere gözaltı verecek. Gözaltından sonra da emniyetimiz uygun yerde sorgulamalarını yapacak" diye konuştu. .
Mutlu, korsanın etkisiz hale getirilmesine ilişkin de şunları kaydetti:
"Zor kullanmak durumundaydık. İkna sürecinde teslim olması konuları da paylaşıldı fakat kendiliğinden teslim olmayınca da ikna etmemiz gerekiyordu. Nisbi bir yarası var, çok ağır bir şey değil ama bir boğuşma sonucunda, mukavemeti oldu. Bir boğuşma sonucunda etkili bir şekilde arkadaşlar gerekli müdahaleyi yaptılar. Silah kullanmaya gerek kalmadı."
Korsanın kendi ülkesiyle ilgili talebinin ne olduğu sorulan Vali Mutlu, Ukrayna ile ilgili değil, buradaki temsilcileriyle bir görüşme talebi olduğunu söyledi.
Vali Mutlu, korsanın niçin böyle bir eyleme giriştiği sorusuna karşılık, bundan sonraki adli süreçte bu tür bilgilerin paylaşılabileceğini kaydetti.
Korsanın başlangıçta Soçi'ye gittiğini düşündüğünü aktaran Mutlu, "Tabi, bir müddet sonra İstanbul'da olduğunu fark etti. Birden bire de haber vermek doğru değildi" dedi.
Mutlu, "Sürekli İstanbul'a gelip giden bir yolcu muymuş?" sorusuna karşılık da "Bütün bu detayları, daha önce İstanbul'la bağlantısı var mı, gelmiş gitmiş midir, örgütsel bağlantısı var mıdır, bütün bunları galiba süreç ortaya çıkaracak" diye konuştu.

- "Kokpite girmedi, giremezdi"

Korsanın kokpite girip girmediği sorulan Mutlu, "Kokpite girmedi, giremezdi. Pegasus Havayolları'nın onunla ilgili tedbirleri fevkalade iyiydi" dedi.
Bir soru üzerine, korsanın, savaş uçaklarını gördüğünde bir tepki verip vermediğini bilmediğini söyleyen Mutlu, korsan hakkında uluslararası hukukun ve Türkiye Cumhuriyeti hukukunun gerektirdiği yasal işlemlerin yapılacağını kaydetti.
Mutlu, "Hem uluslararası hukuktan hem de ülkemizin hukukundan doğan yasal işlemler var. Adli makamlar bunların gereğini yapacaktır" dedi.
Bu arada, uçaktaki 109 kişinin, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki emniyet noktasında ifadelerine başvurulduğu öğrenildi.
(Bitti)
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER